Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... cum scapam de impozitul pe o masina care nu mai este ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

cum scapam de impozitul pe o masina care nu mai este in stare de functionare?

Tatal meu a decedat acum 3 ani. In urma lui a ramas o masina Dacia 1310 care nu mai este in stare de functionare. Ce trebuie sa faca mama mea ca sa nu mai plateasca impozit pe aceasta masina? Va multumesc.
o duceti la fier vechi, o radiati si gata cu plata impozitului.;)
O predati la un centru tip REMAT care colecteaza deseuri si caroserii de masini. Acestia va vor elibera un certificat pe care , impreuna cu cartea de identitate a masinii , il veti depune spre radiere la politie!
RADIEREA IN CAZUL DEZMEMBRARII VEHICULELOR
Documente necesare:
•Cerere
•Cartea de identitate a vehiculului, daca este mentionata in certificatul de inmatriculare
•Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare
•Document care atesta dezmembrarea vehiculului
•Trei exemplare completate ale certificatului de radiere
•Documentul de identitate al solicitantului (original si copie)
•Certificatul de inmatriculare
•Placile cu numere de inmatriculare
•In cazul in care detinatorul, nu se poate prezenta la ghiseu, acesta poate fi reprezentat de catre o alta persoana, pe baza unei procuri notariale speciale.
•Pentru solicitarile persoanelor juridice, mai sunt necesare si urmatoarele acte:
◦adresa inregistrata de solicitare, cu indicarea delegatului autorizat sa depuna si sa ridice documentele de circulatie;
◦copia actului de identitate al delegatului;
◦copia certificatului de inregistrare eliberat de Oficiul National al Registrului Comertului.

[ link extern ]

SUCCES!
=D>
mentionez ca masina era doar pe numele tatalui meu care a decedat
Centrele unde radiati masina sa fie autorizate, altfel nu veti putea scapa de impozit. Va sfatuiesc sa mergeti la politie sa intrebati care sunt centrele agreate de politie. Va spun din propria experienta, eu nu am stiut si am fost nevoita sa fac actiune in instanta.
in cazul in care nu doriti sa o predati la fier vechi ,pentru a "scapa" de impozit (nu si radiere la politie)declaratie pe proprie raspundere pe numele succesorului ca :
*proprietarul decedat
*masina nu este in stare de functionare
*nu circula pe drumurile publice (si nu va mai circula niciodata)
*dovada ca aveti spatiu de depozitare (certificat atestare fiscala teren)