Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi infiat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi infiat

buna ziua
in anul 1978,am fost infiat de o familie cu acordul parintilor mei biologici.
Dupa o luna de la infiere, mama adoptiva a decedat ,dupa moartea mamei adoptive tatal adoptiv a cerut in instanta desfacerea infierii .
In urma sentintei de desfacere a infierii, parnitii biologici au fost obligati conform legii sa ma ia inapoi si am revenit la numele anteriorinfierii.Mentionez ca la data infierii aveam varsta de 10 ani si dupa moartea mamei adoptive am mostenit prin succesiune o parte din bunurile ei
In momentul de fata parintii biologici au decedat ,avand un frate as vrea sa stiu daca am dreptul la succesiune si la mostenire a masei succesorale de pe urma parintilor biologici.
Mentionez ca la data infierii aveam varsta de 10 ani si dupa moartea mamei adoptive am mostenit prin succesiune o parte din bunurile ei.
As vrea sa stiu daca este o diferenta intre infiere si adoptie si ce drepturi am nefiind specificat nicaieri daca am restranse sau depline
Multumesc

~ Conținut șters la cerere ~
MULTUMESC!