avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 476 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... salar minim primarie
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

salar minim primarie

Va rog sa mi spuneti care este salariul brut minim pentru un consilier principal ( functionar public), gradatia 5, intr o primarie - sub 3000 de locuitori.
Ultima modificare: Luni, 7 August 2017
rhr, utilizator
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 18:35, 8 August 2017
În primul rând nu este un salar minim sau maxim la gradație. Fiecare gradație are o sumă anume.
În cazul acesta, salarul brut pentru un consilier principal, gradația 5, este de 3712 lei.
Multumesc pentru raspuns! Am totusi o nedumerire. Este corect ca un consilier principal , gr 5 sa aiba brutul de 18oo lei? Salariile se stabilesc pe functii sau oameni? Intre un consilier principal si unul superior poate exista o diferenta la brut de 1200 lei? Este corect?
Ultima modificare: Marți, 8 August 2017
rhr, utilizator
Este vorba de salariati de la aceeasi unitate.
Nu este corect, dar puteti da primaria in judecata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu consilier principal andreidorin andreidorin va rog sa ma ajutati cu un raspuns cu privire la salariu;am terminat facultatea in 2011, in 2012 am trecut pe studii superioare functia de consilier asistent ... (vezi toată discuția)
Incadrare salariala in functia de inspector asistent oanaelena79 oanaelena79 Buna ziua! In 2006 am fost angajata pe functie contractuala, in 2008 a fost postul transformat in functie publica in 2011 am absolvit facultatea de stiinte ... (vezi toată discuția)
Functionarul si salariul ROMANFLORIN ROMANFLORIN Cat poate avea salariu un consilier superior I dintr-o structura deconcentrata (agentie judeteana) avand clasa de salarizare 58 si gr de vechime 4 ... (vezi toată discuția)