Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... salar minim primarie
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

salar minim primarie

Va rog sa mi spuneti care este salariul brut minim pentru un consilier principal ( functionar public), gradatia 5, intr o primarie - sub 3000 de locuitori.
rhr, utilizator
În primul rând nu este un salar minim sau maxim la gradație. Fiecare gradație are o sumă anume.
În cazul acesta, salarul brut pentru un consilier principal, gradația 5, este de 3712 lei.
Multumesc pentru raspuns! Am totusi o nedumerire. Este corect ca un consilier principal , gr 5 sa aiba brutul de 18oo lei? Salariile se stabilesc pe functii sau oameni? Intre un consilier principal si unul superior poate exista o diferenta la brut de 1200 lei? Este corect?
rhr, utilizator
Este vorba de salariati de la aceeasi unitate.
Nu este corect, dar puteti da primaria in judecata.