Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE MILITARA
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE MILITARA

Sunt pensionar din sistemul public(1998), dar cf. lg.223/2015 , indeplinesc si conditiile pentru pensie militara( 15 ani vechime specialitate);

Oare, as putea cere, acum, calculul pensiei militare pentru cei 15 ani??
va multumesc anticiipat:bow:
Ce varsta aveti? La stabilirea pensiei civile s-a luat in calcul perioada cand ati fost cadru militar (ca vechime)?
ContSters429609, utilizator
Am 75 ani; Da,s-a luat in calcul ,ca vechime in munca pentru pensie civila, dar nu si militara.
In cazul acesta nu mai aveti dreptul si la pensie militara
Dreptul la pennsie militara, nu are la baza princpille egalitatii si imprescriptibilitatii ? Nu ar fi corect ca in baza legii 223/2015(art 19; 26) , la cerere, sa se extraga si sa se calculeze ,separat, pensie millitara pentru anii lucrati ca militar?, stima!#-o
dragonel, utilizator
Adresati-va telefonic sau prin email casei de pensii bucuresti si cereti lamuriri. Eu stiu ca nu puteti avea si pensie civila si militara