avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE MILITARA
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE MILITARA

Sunt pensionar din sistemul public(1998), dar cf. lg.223/2015 , indeplinesc si conditiile pentru pensie militara( 15 ani vechime specialitate);


Oare, as putea cere, acum, calculul pensiei militare pentru cei 15 ani??
va multumesc anticiipat:bow:
Cel mai recent răspuns: ContSters429609 , utilizator 15:08, 11 August 2017
Ce varsta aveti? La stabilirea pensiei civile s-a luat in calcul perioada cand ati fost cadru militar (ca vechime)?
Ultima modificare: Miercuri, 9 August 2017
ContSters429609, utilizator
Am 75 ani; Da,s-a luat in calcul ,ca vechime in munca pentru pensie civila, dar nu si militara.
In cazul acesta nu mai aveti dreptul si la pensie militara
Dreptul la pennsie militara, nu are la baza princpille egalitatii si imprescriptibilitatii ? Nu ar fi corect ca in baza legii 223/2015(art 19; 26) , la cerere, sa se extraga si sa se calculeze ,separat, pensie millitara pentru anii lucrati ca militar?, stima!#-o
Ultima modificare: Joi, 10 August 2017
dragonel, utilizator
Adresati-va telefonic sau prin email casei de pensii bucuresti si cereti lamuriri. Eu stiu ca nu puteti avea si pensie civila si militara

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie militara B. Stefan B. Stefan Sunt cadru militar in activitate. Cf OUG 59/2017, art. 60- pensia neta nu poate fi mai mare decat media soldelor lunare nete. Pensia neta se calculeaza cf lg. ... (vezi toată discuția)
Cumul de venituri Elena Elena Elena Elena Buna ziua, Un cadru militar a trecut în rezervă, beneficiind de pensie de serviciu anticipata parțială conf. Art. 18 lit. B, din Lg. 223/2015. Vrea în ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, sunt pensionar militar din septembrie 2012 cu pensie ... sebiTM sebiTM Buna ziua, Sunt pensionar militar din septembrie 2012 cu pensie stabilita în baza legii 263/2010. Prima decizie de pensionare a fost actualizata prin ... (vezi toată discuția)