Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prelungire ccc pana la 3 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prelungire ccc pana la 3 ani

Buna seara .
Sotul meu este in ccc din noiembrie 2015 a lucrat la o firma si avea contract pe perioada determinata cand a intrat in ccc mai avea contract pana in luna decembrie el intrand in ccc la 1 noiembrie.
Acum doreste sa prelungeasca pana la 3 ani copilul fiind cu handicap grav.
Contabila refuza sa faca acest lucru.
Intrebarea mea este poate prelungi sau nu? Exista stipulat in lege tipul contractului in baza caruia poti prelungi ccc? Multumesc
Durata CCC nu o stabileste angajatorul, ci AJPIS. Pe baza certificatului medical care atesta existenta unui handicap la copil se prelungeste durata CCC pana la implinirea varstei de trei ani de catre copil. Angajatorul va prelungi durata suspendarii CIM .
OUG 111/2010
art.25
(1) Angajatorul are obligația de a aproba concediul pentru creșterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1). Perioada de acordare se stabilește de comun acord cu angajatul.
.....

Ce sa mai suspende angajatorul daca a avut c.i.m. pe durata determinata?

art.49 C.mun.
(5) De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.
.....