Forum Discuţii juridice Executare silită poprire pt pensie alimentara
Discuție deschisă în Executare silită

poprire pt pensie alimentara

Buna ziua.
Angajatorul a primit o adresa de infiintare a popririi pe veniturile unui salariat in limitele stabilite de lege, reprezentand pensie alimentare neachitata.
Angajatorul poate retine salariatului jumatate din venitul net sau poate opta si pt.1/3 din venitul net?
Va multumesc.
De regula hotararea judecatoreasca hotaraste procentul de retinere.
Executorul ne-a comunicat adresa de infiintare a popririi in care ne-a indicat titlul executoriu si incuviintarea. In conditia in care executorul nu este obligat sa ne comunice hotararea judecatoreasca, care este cuantumul ce se poate retine din venitul net al angajatului?
50% având în vedere că este pentru recuperare debite restante, și este pentru obligație de întreținere.
Legea stabilește că în cazul obligațiilor de întreținere se reține 1/2 din venitul net.
`
Art. 729, alin. (1) din NCPC - Limitele urmăririi veniturilor băneşti:
(1) Salariile şi alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum şi alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia pot fi urmărite:
a) până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii;
b) până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.
Dapix, utilizator