Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua ! Sunt pensionar de boala grad III cu pensie ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua ! Sunt pensionar de boala grad III cu pensie de 800 ...

Buna ziua ! Sunt pensionar de boala grad III cu pensie de 800 ron pe luna pe care o ridic de pe card. Am o poprire impusa de executor judecatoresc in urma unui credit bancar neachitat integral din 2008. Ce procent din 800 lei este indreptatita banca sa imi opreasca? Va multumesc !
art.729 C.proc.civ.
(1) Salariile și alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum și alte sume ce se plătesc periodic debitorului și sunt destinate asigurării mijloacelor de existență ale acestuia pot fi urmărite:
a) până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligație de întreținere sau alocație pentru copii;

b) până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.
.....
La venitul de doar 800 lei, vi se poate aplica alineatul 3 din articolul 729 CPC. Dacă executorul vrea să ține cont de această prevedere legală de la alin. (3) vi s-ar reține din 800 lei un cuantum de 107 lei.

Mergeți la executor cu o cerere scrisă, și ultimul cupon de pensie în copie xerox și original.
Puteți cere nr de înregistrare la petiția dumneavoastră.

Salariații și pensionarii sunt protejați de legea în cazul popririi astfel:

Art 729 Limitele urmăririi veniturilor bănești | Codul de Procedură Civilă:

(1) Salariile și alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum și alte sume ce se plătesc periodic debitorului și sunt destinate asigurării mijloacelor de existență ale acestuia pot fi urmărite:

a) până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligație de întreținere sau alocație pentru copii;

b) până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.

(2) Dacă sunt mai multe urmăriri asupra aceleiași sume, urmărirea nu poate depăși jumătate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creanțelor, în afară de cazul în care legea prevede altfel.

(3) Veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului și sunt destinate asigurării mijloacelor de existență ale acestuia, în cazul în care sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părții ce depășește jumătate din acest cuantum.
Dapix, utilizator
Va multumesc !