Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Publicitate gratuita pe masina mea fara acordul meu
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Publicitate gratuita pe masina mea fara acordul meu

Buna ziua,

De curand am avut masina intr-un service pentru a fi reparata la bara fata. Dupa aproximativ 3 luni am observat o chestie care m-a deranjat foarte tare. La ambele numere de inmatriculare, service-ul mi-a atasat o rama neagra din plastic pe care este mentionat numele service-ului, numerele lor de telefon si site-ul service-ului. Mentionez ca nu mi s-a cerut acordul pentru aceasta operatiune.

Intrebarea mea este: as avea castig de cauza daca as da service-ul in judecata pentru publicitatea gratuita pe care si-au facut-o pe masina mea timp de 3 luni fara acordul meu?

Multumesc anticipat.
PS. Nu stiu daca am incadrat intrebarea la categoria corecta. Rog moderatorii sa o mute la categoria potrivita daca este nevoie.
LuceNera, utilizator
Dar daca vi s-ar intampla sa ramaneti cu masina in camp liber si necirculat sau fara sa primiti ajutor dela nimeni ati avea la cine sa apelati?
LuceNera a scris:

am avut masina intr-un service pentru a fi reparata la bara fata.

Probabil ca in urma evenimentului rutier a fost afectat si suportul numarului de inmatriculare,
motiv pentru care service-ul a montat suporti noi
Apreciati ca era mai bine daca vi se elibera vehiculul din service,dupa reparatii cu suport numar deteriorat ?
Cand ati preluat vehiculul de la service de ce nu ati solicitat montarea vechilor suporti ?
Nu aveti sanse sa obtineti hotarare favorabila in instanta,deoarece dv sunteti responsabil pentru preluarea vehiculului din service-ocazie cu care va puteati exprima nemultumirea si solicita remontarea vechilor suporti numere inmatriculare

emil6702 a scris:

Dar daca vi s-ar intampla sa ramaneti cu masina in camp liber si necirculat sau fara sa primiti ajutor dela nimeni ati avea la cine sa apelati?

Daca raman in camp liber nu este nici o tragedie. Acum exista smartphone-uri cu internet. Si nu cred ca vin aia din service de la Bucuresti daca raman in camp liber aproape de Oradea, de exemplu.

ynocentta a scris:

Probabil ca in urma evenimentului rutier a fost afectat si suportul numarului de inmatriculare, motiv pentru care service-ul a montat suporti noi
Apreciati ca era mai bine daca vi se elibera vehiculul din service,dupa reparatii cu suport numar deteriorat ?

E bine ca ati inceput cu "probabil" avand in vedere ca eu nu am specificat daca suportul pentru numarul de inmatriculare a fost afectat. Insa de ce puneti intrebarea transformand acest "probabil" intr-o certitudine? Daca citeati mai atent ati fi observat ca service-ul a montat suporti la ambele numere de inmatriculare. Deci, chiar daca numarul din fata ar fi fost afectat, de ce sa monteze suport si la numarul din spate?

Dar ca sa clarific problema, mentionez ca numarul de inmatriculare NU a fost afectat. Bara fata a fost stearsa undeva in partea dreapta iar reparatia a constat in revopsire si repozitionat in acea zona.

ynocentta a scris:

Cand ati preluat vehiculul de la service de ce nu ati solicitat montarea vechilor suporti ?
Nu aveti sanse sa obtineti hotarare favorabila in instanta,deoarece dv sunteti responsabil pentru preluarea vehiculului din service-ocazie cu care va puteati exprima nemultumirea si solicita remontarea vechilor suporti numere inmatriculare

La receptia vehiculului din service se verifica reparatia efectuata, nu te gandesti ca service-ul a mai umblat si in alta parte.
De ce as fi eu, ca si client, obligat sa observ si alte interventii nesolicitate? De ce sa aiba service-ul dreptul sa faca si alte interventii nesolicitate bazandu-se pe faptul ca eu sunt obligat sa le observ. Adica eu daca nu observ, ei au dreptul sa faca ce vor ei, nu?

Astept in continuare un raspuns OBIECTIV din partea unui avocat cu experienta. Multumesc.

[Editat de moderator]
[Va rugam sa pastrati un ton moderat si expresii respectuoase in discutii.]
[Va multumim!]
Laura Ciobeica, moderator
LuceNera a scris:

emil6702 a scris:

Dar daca vi s-ar intampla sa ramaneti cu masina in camp liber si necirculat sau fara sa primiti ajutor dela nimeni ati avea la cine sa apelati?

Daca raman in camp liber nu este nici o tragedie. Acum exista smartphone-uri cu internet. Si nu cred ca vin aia din service de la Bucuresti daca raman in camp liber aproape de Oradea, de exemplu.

Puteai sa te gandesti ca ai putea apela la nr de pe placuta pt ceva vreun sfat de moment cel putin. Scuza-ma ca ti-am rapit timpul.

[Editat de moderator]
[Va rugam sa pastrati un ton moderat si expresii respectuoase in discutii.]
[Va multumim!]
Laura Ciobeica, moderator
emil6702 a scris:

ai putea apela la nr de pe placuta pt ceva vreun sfat de moment cel putin.

Nr. de telefon de pe placuta se gaseste si pe internet. Apoi daca ei isi schimba nr. de telefon, la ce mai foloseste nr. de pe placuta? Observ ca gasiti noi motive in sustinerea pozitiei dvs. insa motivele pe care le gasiti nu prea sunt serioase. Detineti cumva un service auto, de le luati apararea cu asa inversunare?

Sigla producatorului auto nu am de ce sa o scot fiindca am fost de acord cu ea cand am cumparat masina. Insa la service eu am platit pentru bara fata a masini, nu si pentru alte interventii. Daca spuneau de la inceput ca serviciile lor includ si o rama la numerele de inmatriculare, era altceva.

Apoi, intrebarile se pun aici in asteptarea unui raspuns de la persoane cu oarece cunostinte in domeniu.

[Editat de moderator]
[Va rugam sa pastrati un ton moderat si expresii respectuoase in discutii.]
[Va multumim!]
Laura Ciobeica, moderator