Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ultraj
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ultraj

Vă rog să îmi spuneţi dacă un paznic de vânătoare, angajat de o filială judeţeană a Asociaţiei Generale a Vânătorilor şi Pescarilor Sportivi din România reprezintă autoritatea de stat şi poate fi victimă a infracţiunii de ultraj.
Mulţumesc anticipat!
DA, atat timp cat reprezinta o autoritate.
Tocmai asta va rog sa-mi spuneti, daca reprezinta o autoritate.
Precizez ca nu este angajat al Ocolului Silvic ci al Asociatiei Vanatorilor si Pescarilor Sportivi.
STATUT: Art. 1 alin. 2 "Asociatia Generala a Vanatorilor si Pescarilor Sportivi din Romania, denumita in continuare A.G.V.P.S., este persoana juridica de utilitate publica si de drept privat, apolitica, fara scop lucrativ, cu patrimoniu propriu, distinct si indivizibil."

Prin urmare, parerea mea e ca nu reprezinta autoritate de stat, fiind declarata doar de utilitate publica...deci, infractiunea de ultraj nu prea are legatura!
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat
NU reprezinta autoritate de stat, atat agentul de paza(paznicul de vanatoare) de la o asociatie de vanatoare,indiferent daca este AGVPS sau o alta asociatie de vanatoare si nici un agent de paza in general, atat de la Directiile judetene de paza,cat si cel de la sosietati specializate de paza , conform Legii nr. 333/2003 modificata.
Deci, acestia nu sunt subiecti ai infractiunii de ULTRAJ.
Succes!
Respectivul paznic nu reprezinta"autoritatea de stat",neindeplinind o functie care "implica exercitiul autoritati de stat"in sensul prevederilor art.239 c.pen.care sanctioneaza infractiunea de ultraj:
Ultrajul-art.239 c.pen:
"Insulta,calomnia sau amenintarea savarsita nemiljlocit sau prin mijloace de comunicare contra unui functionar public care indeplineste o functie ce implica exercitiul autoritatii de stat,aflat in exercitiul functiunii,se pedepsesc cu inchisoare de la 3 luni la 4 ani.
...................................................................................................................................."