Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... este dol???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

este dol???

in cazul unor de plata ale unei asociatii de proprietari care nu specifica (dupa cum specifica L 82 si OMF 1969/2007):
-data intocmirii
data afisarii
data scadentei
- procentul penalitatilor care se aplica
- nr. si valoarea facturilor in baza carora sunt intocmite
-nu specifica nici care din cheltuieli sunt calculate pe nr. de persoane nici cele care sunt calculate pe suprafata indiviza
-nu au viza cenzorului (care conf. l 230/2007 este viza de conformitate si legalitate)
mentionez ca nici art 25 (4) din L 230 nu s-a respectat (comunicarea in scris a hot. AG, care ar fi putut lamuri cat de cat, pentru ca in acea hotarare de AG se stipuleaza procentul de penalizari care se aplica)

Pot sa invoc dolul referitor la penalitati?? Sau nulitatea actului (recte a listei de plata)??
scarlet, utilizator
Sunt vicii de consimtamant : eroarea, dolul (viclenia), violenta si leziunea.

DOLUL SAU VICLENIA
Dolul, numit si viclenie, este acel viciu de consimtamant
care consta in introducerea in eroare a unei persoane, prin mijloace viclene sau dolosive, pentru a determina sa incheie un act juridic. In esenta, deci, dolul este o eroare provocata (iar nu spontana, ca eroarea propriu-zisa).
Avand originea in dreptul privat roman – unele se distingeau intre dolus malus (dolul grav) si dolus bonus (dolul usor) – dupa consecintele pe care le are, ori nu, asupra valabilitatii actului juridic, se distinge intre :
Ø dolul principal (dolus dans causam contractui), care
este dolul ce cade asupra unor elemente importante, determinate la incheierea actului juridic si care atrage anularea actului si
Ø dolul incident (dolus incidens), numit si incidental ori
secundar, care este dolul ce cade asupra unor imprejurari nedeterminate pentru incheierea actului juridic, neatragand nevalabilitatea actului (se poate cere, insa, o reducere a prestatiei, daca e cazul).
Dolul, ca viciu de consimtamant, este alcatuit din doua elemente :
§ un element obiectiv, material, constand in utilizarea de
mijloace viclene (masinatiuni, siretenii, manopere dolosive) pentru a induce in eroare;
§ un element subiectiv, intentional, constand in intentia
de a induce in eroare o persoana, pentru a o determina sa incheie un act juridic civil.
Pentru a fi viciu de consimtamant, dolul trebuie sa indeplineasca, cumulativ, conditiile :
§ sa fie determinat pentru incheierea actului juridic;
§ sa provina de la cealalta parte.
Fiind un fapt juridic, dolul poate fi probat prin orice mijloc
de proba, inclusiv martori sau prezumtii simple.
multumesc, dar nu sunt jurist de meserie
am citit si eu ce inseamna dolul
de aceea intreb daca in acest caz pot sa-l invoc, pentru ca nu m-am lamurit:((
mentionez ca nici sumele la care sunt calculate respectivele penalitati nu sunt corecte (dovedit cu acte), iar acele liste de plata sunt considerate a avea valoare de factura.... de aceea intreb de nulitate..:sorry:
scarlet, utilizator
Dol? Nu prea. Iar lista de cheltuieli nu este un act juridic, pentru a putea vorbi despre anularea ei.

În schimb, puteţi cere refacerea listei în conformitate cu actele normative invocate şi puteţi contesta cuantumul sumelor.
Nu este vorba de dol , insa pot fi infractiuni precum fals intelectual , uz de fals , delapidare , in cazul in care administratorul a "umflat" listele cu sumele datorate la intretinere in conditiile in care sumele datorate sunt mai mici (fiind evident ca diferenta si-a insusit-o). De aceea exista comisie de cenzori ! Ca sa verifice activitatea administratorului!B-)
ok, dar atunci nu ar avea cum sa-mi mai ceara penalitati, pentru ca nu este vina mea ca nu le-au intocmit conform legii, nu-i asa?:stunned:
iar restul merge pe penal...X-(
si totusi, chestia cu procentul de penalitati tinut "la secret" (si nu este de mirare ca cel redactat in hotarare sa nu concorde cu cel hotarat de fapt in AG si de aceea sa fie tinut "la secret"), nu seamana a manevra dolosiva??
scarlet, utilizator