Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dolul - viciu de consimtamant la castorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dolul - viciu de consimtamant la castorie

In ce situatie dolul, viciu de consimtamant la casatorie, poate fi/este acoperit ?

Sper sa ma puteti lamuri, multumesc.

Dolul este acel viciu de consimţământ care constă în inducerea în eroare a unei persoane, prin mijloace viclene, pentru a o determina să încheie un anumit act juridic. În alte cuvinte, dolul este o eroare provocată (iar nu spontană, precum eroarea propriu-zisă).

După consecinţele pe care le are sau nu asupra valabilităţii actului juridic, se deosebeşte între dolul principal şi dolul incident.

Dolul principal este acela care priveşte împrejurări importante (determinante) la încheierea actului juridic, atrăgând nulitatea relativă a acestuia.

Dolul incident, numit şi incidental sau secundar, este acela care vizează împrejurări nedeterminante pentru încheierea actului juridic, neatrăgând nevalabilitatea acestuia, putându-se cere, cel mult, o reducere a contravalorii prestaţiei, dacă este cazul.

dati mai multe detalii ca sa vi se ppoata raspunde