Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare zi decretată libera
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare zi decretată libera

Lucrez la buget iar in ziua decretată libera adica pe 14.08.2017 am fost liber după serviciu.Intrebare : trebuie sa recuperez ziua respectiva prin prestarea de ore suplimentare?
Ati fost liber sau ati lucrat in data de 14.08.2017?
Da am fost liber
Pentru ziua de 14.08.2017 - zi liberă potrivit HG 512/2017 -, instituţiile publice îşi vor desfăşura activitatea în regim de program normal în ziua de 19 august 2017 sau vor prelungi corespunzător timpul de lucru, până la data de 25 august 2017, potrivit planificărilor stabilite.
Bun si in consecinta daca nu am lucrat in ziua decretată libera fiind liber din serviciu de ce trebuie sa raman dupa program sa recuperez ce? Ar trebui să recupereze doar cei care trebuiau sa meargă in data de 14 la munca.Din punctul meu de vedere eu nu ar trebui sa recuperez. Ce dacă eram în concediu si ma prezentam pe 16.08 la munca trebuia sa recuperez?
Numai cei care se aflau in CO sau concediu medical in ziua respectiva nu recupereaza.

Daca nu se dadea liber, dvs nu trebuia sa fiti la munca ?