Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Exmatriculare facultate din cauza neachitării taxei
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Exmatriculare facultate din cauza neachitării taxei

Bună ziua!

Am un coleg într-o situaţie dificilă. A fost exmatriculat de la facultate din cauza că nu a achitat ultima tranşă din taxă la termen. A achitat în prima partea a anului jumătate din taxă, urmând ca apoi să achite restul. Când s-a dus să plătească i s-a spus că nu mai poate deoarece a fost exmatriculat. Întrebarea mea este ce poate să facă el ca să îndrepte situaţia aberantă de altfel ? Este vorba despre doar 500 de lei. Se poate "întoarce" decizia în favoarea sa şi să fie acceptată plata taxei chiar şi cu penalitaţi sau alte sancţiuni ?
Aberanta, neaberanta situatia, colegul dvs. a semnat un contract de studii cu facultatea. Daca avea probleme, trebuia sa solicite amanarea achitarii taxei pentru o anumita perioada, nu cred ca ar fi fost absurzi cei din conducerea facultatii. Pasivitatea de obicei costa, intr-un fel sau altul.