Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Intrebare pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Intrebare pensionare

Sunt nascut la 21.04.71, si lucrez in MApN. La ce varsta pot iesi la pensie.kg
Art.16 din Legea 223/2015
(1) Au dreptul la pensie de serviciu pentru limită de vârstă militarii, polițiștii și funcționarii publici cu statut special, în activitate, care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
a) au împlinit vârsta standard de pensionare pentru limită de vârstă;
b) au o vechime efectivă de cel puțin 25 de ani, din care cel puțin 15 ani reprezintă vechimea în serviciu.

(2) Vârsta standard de pensionare pentru limită de vârstă, prevăzută la alin. (1) lit. a), este de 60 de ani. Atingerea acestei vârste se realizează prin creșterea vârstelor standard de pensionare, conform eșalonării prevăzute în anexa care face parte integrantă din prezenta lege.

[ link extern ]