Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Caz penal dare de mita
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Caz penal dare de mita

Buna ziua! Va rog daca se poate sa imi raspundeti la o intrebare ,o persoana aflata in arest de 50 de zile,in situatia de camera preliminara si la care nu i sa prezentat inca rechizitoriul cine trebuie sa faca demersurile pentru ai fi prezentat detinutului? Avocatul? Multumesc
Inculpatul/Avocatul.
Multumesc frumos deci nu tine de instanta sa il prezinte in acel termen de 25 de zile? Avocatul trebuia sa faca asta de la inceput nu? De cand a iesit din arestul preventiv ?
Alina.1989, utilizator
Daca dosarul se afla in procedura de camera preliminara si inculpatul se afla in stare de arest, copia certificată a rechizitoriului se comunică la locul de deţinere.
Are avocat ales?

Da are avocat ales... deci avocatul trebuia sa faca demersul pentru a primi rechizitoriul?
Alina.1989, utilizator
Nu trebuie sa faca avocatul demersuri pentru obtinerea rechizitoriului, organul de urmarire penala are obligatia sa trimita o copie certificata inculpatului la locul de detinere, ori la adresa unde locuieste(art.344 alin.2 din c.p.p.