Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Obligativitate cont Trezorerie
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Obligativitate cont Trezorerie

Buna ziua,

In calitate de SRL am executat o comanda pentru o institutie bugetara (nu prin SEAP). Inainte de a prelua comanda, am verificat daca plata se face exclusiv in cont la Trezorerie sau se poate face in contul meu (nu am cont la Trezorerie si nu aveam de gand sa deschid doar pentru aceasta comanda) si am primit asigurarea ca nu e necesar contul la Trezorerie. In aceste conditii, pe factura apare contul firmei, deschis la o banca privata.

Ieri, dupa o luna jumatate in care am asteptat plata facturii, mi se cere sa deschid cont la Trezorerie, altfel "nu pot plati factura". Mi se spune ca e vorba de niste norme interne. Institutia in cauza nu doreste sa faca plata nici prin casierie.

Eu nu doresc sa deschid cont la Trezorerie doar ca sa pot incasa aceasta factura. Va rog sa-mi spuneti ce prevede legea. Chiar asa, pentru o conditie impusa DUPA ce a fost livrata comanda si emisa factura, raman cu factura neincasata?

Deci:

1. Exista in legislatie vreo prevedere in ceea ce priveste platile pe care le fac institutiile bugetare, in sensul ca se fac in exclusivitate in conturi de Trezorerie?

2. O prevedere interna (care nu mi-a fost adusa la cunostinta decat acum) poate sa fie aplicata chiar daca legislatia prevede altceva?
Din cate cunosc eu , institutiile bugetare pot plati numai in conturi deschise la Trezorerie.
Este o chestiune reglementata prin lege?
Potrivit prevederilor art.6, oug 146/2002 republicată și actualizată"
"Articolul 6
(1) Instituţiile publice, indiferent de sistemul de finanţare, au obligaţia să vireze sumele reprezentând contravaloarea bunurilor achiziţionate, serviciilor prestate sau lucrărilor executate în conturile operatorilor economici beneficiari, deschise la unităţile trezoreriei statului în a căror rază aceştia sunt înregistraţi fiscal."
[ link extern ]