Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cont trezorerie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cont trezorerie

SRL poate face plati din contul de la trezorerie direct catre furnizori fara sa-i transfere in contul curent de la banca?
Nu.
acum se poate, daca si beneficiarul are cont deschis la trezorerie.
Ceea ce as dori sa aflu este daca o institutie de stat poate sa plateasca o firma in contul ei bancar. Mi s-a spus neoficial ca da, insa as dori sa stiu care este temeiul legal. Va multumesc anticipat pt raspuns.
eu am deschis cont in trezorerie ptr instituti de stat ptr ca respectivi nu au vrut sa vireze banii direct in contul bancii
Institutiile bugetare vireaza banii numai in conturi deschise la Trezorerie. Fac exceptie platile efectuate de acestia pentru garantii de buna executie, acestea facandu-se si in conturide G.B.E. deschise la alte banci.
O societate comerciala ce are cont deschis la o alta banca, poate vira banii intr-un cont de trezorerie.