avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de lucru

Buna ziua . La un coafor angajator lucrează 12h, o zi cu o zi liberă.
Întrebare:
1. Cum ar trebui să apară în CIM acest Program? 12h/zi , 48h/săpt?
2. Repausul săptămânal de 48h poate fi compus din ziua de duminică a săptămânii 1,de ex, cu ziua de luni a săptămânii 2? Ori trebuie să fie 2 zile consecutive din cadrul aceleiași saptamani (de luni pina duminică)? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:26, 26 August 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Programul saptamanal de lucru nu poate fi mai mare, in medie, de 40 ore/saptamana.

2. Cele 2 zile consecutive libere pot fi duminica si luni.
1. Trebuie sa apara 8 ore/zi , 40 de ore/sapt, inegal. Repartizarea facandu-se : o zi 12 ore, o zi libera etc.

2. Repausul saptamanal trebuie sa fie de 48 de ore consecutive.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legalitate program 12/24 - 12/48 Elena_Denisa Elena_Denisa Buna ziua, am nevoie de ajutor... in exprimare #-o Cum explic cuiva de ce nu e legal 12/24... si atat si ca trebuie sa fie 12/24, 12/48, va rog? (vezi toată discuția)
Program de lucru inegal vs repaus saptamanal Patience Patience Buna ziua, Am o intrebare referitor la modul de lucru corect pentru un salariat cu norma intreaga (8h/s,40h/s), dar cu un program de lucru inegal. E ... (vezi toată discuția)
Echivalarea orelor de munca madaluca madaluca Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti si mie cum pot face echivalarea orelor de munca ( la 8ore /5 zile pe saptamana) tinand cont ca momentan lucrez 6 ore pe zi ... (vezi toată discuția)