Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de lucru

Buna ziua . La un coafor angajator lucrează 12h, o zi cu o zi liberă.
Întrebare:
1. Cum ar trebui să apară în CIM acest Program? 12h/zi , 48h/săpt?
2. Repausul săptămânal de 48h poate fi compus din ziua de duminică a săptămânii 1,de ex, cu ziua de luni a săptămânii 2? Ori trebuie să fie 2 zile consecutive din cadrul aceleiași saptamani (de luni pina duminică)? Multumesc
1. Programul saptamanal de lucru nu poate fi mai mare, in medie, de 40 ore/saptamana.

2. Cele 2 zile consecutive libere pot fi duminica si luni.
1. Trebuie sa apara 8 ore/zi , 40 de ore/sapt, inegal. Repartizarea facandu-se : o zi 12 ore, o zi libera etc.

2. Repausul saptamanal trebuie sa fie de 48 de ore consecutive.