Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbarea felului muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbarea felului muncii

In cadrul unui serviciu de ambulanta exista 2 compartimente: un compartiment de urgenta si un compartiment de transport. In fiecare din cele doua compartimente personalul este evidentiat distinct.
Personalul din compartimentul transport nu poate lucra pe cel de urgenta si invers, decat daca se schimba prin act aditional compartimentul.
Daca o persoana este pusa sa lucreze in compartimentul de transport si nu i-a fost modificat contractul de munca, in contract a ramas tot compartimentul de urgenta, felul muncii se schimba, chiar si sporul, este incalcata vreo prevedere din Codul Muncii? Daca da care este sanctiunea?
Va multumesc.
Nu exista sanctiune pentru asa ceva.

Se poate invoca de catre salariat incalcarea prevederilor art.41 C.mun., insa si angajatorul poate invoca in apararra sa art.40 alin.1 lit.a-c C.mun.