avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 340 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Grupa II de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Grupa II de munca

Buna ziua, imi poate spune cineva din ce an s-au inceput incadrarile in grupe de munca. Din 1969 pana la 01.04.2001?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:20, 31 August 2017
Ordinul nr. 59/1969 pentru stabilirea locurilor de muncă cu condiții deosebite care se încadrează în grupele I și II de muncă , intrat in vigoare de la 18 martie 1969.


Ordinul nr. 50/1990 pentru precizarea locurilor de muncă, activităților și categoriilor profesionale cu condiții deosebite care se încadrează în grupele I și II de muncă în vederea pensionării, in vigoare de la 20 martie 1990 până la 31 martie 2001, fiind abrogat și înlocuit prin Lege 19/2000.



Ultima modificare: Joi, 24 August 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc frumos pentru raspuns. Si daca in anexa nr 2 de la ordinul 50/1990 este prevazut locul de munca al persoanei la pct 179 lit b (mecanic intretinere), conform ordinului acesta ar beneficia de grupa a II-a, dar la nivel de unitate nu s-a dat decizie de incadrare a mecanicilor de intretinere. Imi puteti spune daca ii pot elibera adeverinta de grupa? Va multumesc anticipat
Daca nu exista decizie de incadrare a mecanicilor de intretinere, atunci nu vi se poate elibera adeverinta de grupa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Temei legal incorect inscris in adeverinta de grupa a ii a de munca anla2 anla2 Va rog sa imi spuneti ce articol de lege este invocat incorect in urmatoarea adeverinta de confirmare a gr a II a si care ar fi forma corecta ? Deasemenea ... (vezi toată discuția)
Beneficiari de grupa a ii-a de munca gretar gretar Incerc sa ajut un vecin sa obtina grupa a II- a pentru cativa ani 1972-1987, cand a lucrat la o ferma zootehnica. Are o adeverinta care certifica faptul ca a ... (vezi toată discuția)