Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se poate face dovada comunicării Deciziei de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se poate face dovada comunicării Deciziei de rechemare din concediul de odihna

Buna seara !

Directorul institutiei noastre publice a emis o Decizie de rechemare din concediul de odihna al unui salariat.
Decizia i s-a trimis prn posta, recomandat si cu confirmare de primire.
Plicul s-a intors inapoi la institutie, cu mentiunile: AVIZAT, REAVIZAT.
Adica, salariatul nu a fost gasit la domiciliu si
nu i s-a putut comunica plicul /Decizia,
intorcandu-se la institutie.

Insa, inainte de intoarcerea plicului la institutie,
salariatul a venit sa isi ridice salariul,
ocazie cu care i s-a adus la cunostinta, verbal, ca
trebuie sa se prezinte la Resurse Umane
si sa i se comunice un exemplar al Deciziei
si sa semneze de primire.

Dar, salariatul a refuzat sa se prezinte la Resurse Umane
si sa primeasca Decizia.

In aceasta situatie, se poate spune ca
i s-a adus Decizia la cunostinta salariatului
si prin alt mijloc decat scrisoarea recomandata ?

Colegul meu jurist spune ca Decizia de rechemare din CO
poate fi comunicata salariatului si prin posta cu confirmare de primire
ori prin orice alt mijloc de comunicare
(inclusiv , prin predare personala catre acel salariat).

Instiintarea verbala a salariatului
tine loc / poate face dovada comunicarii Deciziei de rechemare din concediu de odihna ?
Daca exista un martor sau 2 martori
se poate spune ca salariatului i s-a facut cunoscut ca
este rechemat la serviciu si ca trebuie sa se prezinte la serviciu ?
Sau trebuie neaparat sa i se comunice scris ?
pentru ca doar comunicarea scrisa este valabila ?

Salariatul poate fi cercetat disciplinar
pentru ca a refuzat primirea Deciziei ?

Admin, administrator
Juristul are dreptate cand spune ca Decizia de rechemare din CO poate fi comunicata salariatului si prin posta cu confirmare de primire
ori prin orice alt mijloc de comunicare (inclusiv , prin predare personala catre acel salariat).

Refuzul primirii unor decizii emise de angajator , la nivelul institutiei dvs., constituie abatere disciplinara ?
Va rog din tot sufletul sa imi spuneti
daca instiintarea verbala a salariatului
tine loc / poate face dovada comunicarii Deciziei de rechemare din concediu de odihna ?
Numai daca se poate demonstra ca a fost instiintat verbal, atunci este posibila luarea in considerare a unei astfel de comunicari.
Am putea face dovada instiintarii verbale cu martori /salariati ?
Se poate face dovada , dar era mai bine sa fi incheiat si un proces verbal privind refuzul acestuia de a primi acea decziie.