Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se poate face dovada comunicării Deciziei de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se poate face dovada comunicării Deciziei de rechemare din concediul de odihna

Buna seara !

Directorul institutiei noastre publice a emis o Decizie de rechemare din concediul de odihna al unui salariat.
Decizia i s-a trimis prn posta, recomandat si cu confirmare de primire.
Plicul s-a intors inapoi la institutie, cu mentiunile: AVIZAT, REAVIZAT.
Adica, salariatul nu a fost gasit la domiciliu si
nu i s-a putut comunica plicul /Decizia,
intorcandu-se la institutie.

Insa, inainte de intoarcerea plicului la institutie,
salariatul a venit sa isi ridice salariul,
ocazie cu care i s-a adus la cunostinta, verbal, ca
trebuie sa se prezinte la Resurse Umane
si sa i se comunice un exemplar al Deciziei
si sa semneze de primire.

Dar, salariatul a refuzat sa se prezinte la Resurse Umane
si sa primeasca Decizia.

In aceasta situatie, se poate spune ca
i s-a adus Decizia la cunostinta salariatului
si prin alt mijloc decat scrisoarea recomandata ?

Colegul meu jurist spune ca Decizia de rechemare din CO
poate fi comunicata salariatului si prin posta cu confirmare de primire
ori prin orice alt mijloc de comunicare
(inclusiv , prin predare personala catre acel salariat).

Instiintarea verbala a salariatului
tine loc / poate face dovada comunicarii Deciziei de rechemare din concediu de odihna ?
Daca exista un martor sau 2 martori
se poate spune ca salariatului i s-a facut cunoscut ca
este rechemat la serviciu si ca trebuie sa se prezinte la serviciu ?
Sau trebuie neaparat sa i se comunice scris ?
pentru ca doar comunicarea scrisa este valabila ?

Salariatul poate fi cercetat disciplinar
pentru ca a refuzat primirea Deciziei ?

Admin, administrator
Va multumesc enorm de mult pentru ajutor si timpul acordat !