Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Act de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Act de vanzare cumparare

Buna ziua, se poate face act de vanzare cumparare catre unul dintre copii, fara prezenta sau stirea altui copil?
Apartamentul este cumparat de catre parinte singur fiind (divortat), acesta dorind sa faca act de vanzare cumparare catre unul dintre copii, fara a-l instiinta pe celalat.
~ Conținut șters la cerere ~
Si ce act se poate face pentru ca locuinta sa ramana unuia dintre copii, fara a fi atacat de celalalt copil, sau de mostenitorii acestuia, dupa decesul actualului proprietar?
VÂNZARE-CUMPĂRARE reală, cu plata prin cont bancar.
Altă soluție nu aveți, dacă nu se face plata reală prin cont bancar, celălalt copil va putea considera că a fost o donație mascată, și după moartea dvs, în calitate de moștenitor rezervatar, va ataca în instanță contractul de V/C.
Va multumesc pentru raspunsuri.
Mi s-a facut act de donatie pe locuinta, insa parintele doreste ca dupa moartea sa casa sa-mi ramana mie, fara a avea teama ca pot fi atacata, sau sa mai fie nevoie de succesiune. Neavand banii necesari pentru un contract de vanzare cumparare (deci nu se poate face dovada platii), ce act se poate face (cu acordul celuilalt copil), care sa nu fie atacat de catre celalalt mostenitor sau de catre copiii sai.