Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Deranjat de muzica vecinului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Deranjat de muzica vecinului

Buna seara, am un vecin care de 3 luni de zile asculta aproape in fiecare zi muzica de dimineata pana seara, am incecat sa discut amiabil cu el dar nu s-a putut, m-a injurat si a inchis usa in nas.
Am vorbit cu un Domn politist si m-a indrumat sa fac o plangere scrisa.
Poate fi sanctionat vecinul tinand cont ca ora de odihna mentionata in lege este doar intre 13-14 si ca el asculta muzica dupa aceste ore ?

Multumesc
bogdan_024, utilizator
L 61/1991 Art. 2 Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
25. tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
26. tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;