avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restanță la întreținere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restanță la întreținere

Bună. Am si eu o intrebare:pe data de 28 august 2017, părinții mei sunt chemați in instanță pentru o datorie de 1300 ron neplătită la întreținere. Părinții mei nu dispun de acești bani si aș dori să stiu ce li se poate întâmpla în caz că nu au bani sa plateasca acum?mulțumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 03:09, 25 August 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Situatia este delicata,deoarece daca asociatia de proprietari a demarat deja procedura de recuperare debit prin instanta de judecata,se poate prefigura ca instanta de judecata sa dispuna admiterea actiunii si obligarea parintilor dv la achitare integrala debit=suma de baza+
penalitati,eventual si cheltuieli de judecata
Pentru materializarea interesului creditorului asociatie de proprietari ,acesta in baza hotararii judecatoresti definitive poate apela la executor judecatoresc care sa demareze procedura de executare silita a bunurilor mobile si imobile a parintilor dv,respectiv executarea silita a apartamentului
Desfasurati demersuri urgente ca pana la primul termen de judecata parintii dv sa negocieze cu asociatia de proprietari angajament de plata ,situatie in care actiunea in instanta se suspenda,iar in termenul asumat sa achite integral debitul acumulat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chemare in judecata pentru neplata datorii catre asociatia de proprietari nectarya nectarya Buna ziua, Parintii mei sunt chemati in instanta in aceasta luna de catre Asociatia de Proprietari pentru neplata datoriilor acumulate din anul 2008 si pana ... (vezi toată discuția)
Pretentii asociatie de propietari,parat care nu a facut succesiunea janeta1 janeta1 Buna dimineata!am fost actionata in instanta de catre asociatia de propietari,pentru ca nu am achitat cotele la intretinere din luna aprilie 2012-pana in ... (vezi toată discuția)
Restanta la un apartament cu proprietarul decedat geroge geroge familia mea detine un apartement,avem restanta la intretinere ,ce se intimpla daca suntem actionati in judecata ,tinind cont ca tatal meu este decedat si nu ... (vezi toată discuția)