Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restanță la întreținere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restanță la întreținere

Bună. Am si eu o intrebare:pe data de 28 august 2017, părinții mei sunt chemați in instanță pentru o datorie de 1300 ron neplătită la întreținere. Părinții mei nu dispun de acești bani si aș dori să stiu ce li se poate întâmpla în caz că nu au bani sa plateasca acum?mulțumesc
Situatia este delicata,deoarece daca asociatia de proprietari a demarat deja procedura de recuperare debit prin instanta de judecata,se poate prefigura ca instanta de judecata sa dispuna admiterea actiunii si obligarea parintilor dv la achitare integrala debit=suma de baza+
penalitati,eventual si cheltuieli de judecata
Pentru materializarea interesului creditorului asociatie de proprietari ,acesta in baza hotararii judecatoresti definitive poate apela la executor judecatoresc care sa demareze procedura de executare silita a bunurilor mobile si imobile a parintilor dv,respectiv executarea silita a apartamentului
Desfasurati demersuri urgente ca pana la primul termen de judecata parintii dv sa negocieze cu asociatia de proprietari angajament de plata ,situatie in care actiunea in instanta se suspenda,iar in termenul asumat sa achite integral debitul acumulat