Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cererea către o autoritate publică, procedură de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cererea către o autoritate publică, procedură de depunere

Buna seara, ma intereseaza felul in care o cerere se trimite unei institutii, daca poate fi inmanata direct sau in plic, daca trebuie sa mi se dea numar de inregistrare, daca e mai bine postal, ... eu as prefera sa o inmanez si vreau sa fiu sigur ca e luata in considerare dpdv legal, multumesc
Admin, administrator
Cel mai sigur e prin executorul Judecatoresc dacă vreți sa-I obligați la ceva.
Fie o puteti depune personal cu nr.inregistare,fie prin executor judecatoresc,fie prin posta,recomandat cu confirmare primire.
VALENTINA MITEA a scris:

Cel mai sigur e prin executorul Judecatoresc dacă vreți sa-I obligați la ceva.

As prefera asa, dar ce implica si ce inseamna, apoi legat de costuri, timp de asteptat, etc, daca ati vrea sa intrati in amanunt ca sa stiu cum e mai bine pentru situatia actuala.
Dan me, utilizator
DAN POPESCU a scris:

Fie o puteti depune personal cu nr.inregistare,fie prin executor judecatoresc,fie prin posta,recomandat cu confirmare primire.

As depune personal direct foaia tiparita si ne-introdusa in niciun plic, dar parca vad ca nu imi da numar de inregistrare sau daca imi da imi scrie pe vreun post it ca sa scape de mine, cum fac sa ma asigur ca numarul de inregistrare e legal, presupun ca poate fi scris pe orice foaie dar cu stampila?
Daca e vorba de medicul de familie, are stampila lui personala?
Dan me, utilizator