avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cererea către o autoritate publică, procedură de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cererea către o autoritate publică, procedură de depunere

Buna seara, ma intereseaza felul in care o cerere se trimite unei institutii, daca poate fi inmanata direct sau in plic, daca trebuie sa mi se dea numar de inregistrare, daca e mai bine postal, ... eu as prefera sa o inmanez si vreau sa fiu sigur ca e luata in considerare dpdv legal, multumesc
Ultima modificare: Vineri, 25 August 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: Dan me , utilizator 16:19, 26 August 2017
Cel mai sigur e prin executorul Judecatoresc dacă vreți sa-I obligați la ceva.
Fie o puteti depune personal cu nr.inregistare,fie prin executor judecatoresc,fie prin posta,recomandat cu confirmare primire.
VALENTINA MITEA a scris:

Cel mai sigur e prin executorul Judecatoresc dacă vreți sa-I obligați la ceva.

As prefera asa, dar ce implica si ce inseamna, apoi legat de costuri, timp de asteptat, etc, daca ati vrea sa intrati in amanunt ca sa stiu cum e mai bine pentru situatia actuala.
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 August 2017
Dan me, utilizator
...
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 August 2017
Dan me, utilizator
DAN POPESCU a scris:

Fie o puteti depune personal cu nr.inregistare,fie prin executor judecatoresc,fie prin posta,recomandat cu confirmare primire.

As depune personal direct foaia tiparita si ne-introdusa in niciun plic, dar parca vad ca nu imi da numar de inregistrare sau daca imi da imi scrie pe vreun post it ca sa scape de mine, cum fac sa ma asigur ca numarul de inregistrare e legal, presupun ca poate fi scris pe orice foaie dar cu stampila?
Daca e vorba de medicul de familie, are stampila lui personala?
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 August 2017
Dan me, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate proceda pentru a obține număr de înregistrare pentru o cerere adresată asociației de proprietari? alex_bis alex_bis Buna ziua, Vreau sa inregistrez o cerere la asociatia de proprietari a blocului, adresata presedintelui. Am depus-o in 2 exemplare la cutia postala din ... (vezi toată discuția)
Probleme cu citatia. Just-drept Just-drept Zilele trecute, am primit o citatie de a ma prezenta la postul de politie. Citatia mi-a fost adusa acasa si predata unui membru de familie caci eu nu ma aflam ... (vezi toată discuția)
Cum dovedesc ca nu am primit o somatie Lulica Lulica Buna seara In octombrie 2011 am primit prin posta o somatie de plata din partea unui executor. Pana in Martie 2016 nu am mai primit nimic iar atunci am primit ... (vezi toată discuția)