Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Condica de prezenta începând cu august 2017
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Condica de prezenta începând cu august 2017

Buna ziua,
Cu referire la condica de prezență conf cerințelor începând cu august 2017:
în art de lege nu precizează dacă trebuie neapărat pe format hârtie, noi vrem sa ținem evidenta pe format electronic, este vreo problema?
Mulțumesc,
"Legiuitorul nu a stabilit sub ce formă trebuie ținută evidența timpului de muncă. Astfel, angajatorii au obligația de a ține la locul de muncă evidența orelor de muncă prestate zilnic de fiecare salariat, cu evidențierea orei de începere și a celei de sfârșit al programului de lucru, într-o formă din care să reiasă timpul real de muncă prestat de fiecare salariat".

Angajatorul e liber să se folosească de una din următoarele variante (enumerarea e doar exemplificativă):
- condică de prezență;
- pontaj manual/automat;
- foaie colectivă de prezență.
www.avocatnet.ro/articol_463...
Pe condica zilnica este obligatorie semnătura fiecărui salariat la intrare și la ieșirea din unitate?

Din programul de salarizare oricum se generează automat pontajul cu nr de ore lucrate in fiecare zi de fiecare salariat sau zile de Co sau medical sau fara plata, în funcție de situatia fiecaruia
anymaryh, utilizator
Evidența orelor de lucru trebuie semnată de salariați?
www.avocatnet.ro/articol_463...