Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcul ore de munca dupa gps
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcul ore de munca dupa gps

Lucrez in domeniul farmaceutic si de cateva luni se calculeaza programul de lucru dupa gps ul de pe masina. Mentionez ca lucrez ca distribuitor. Foile de parcurs pe care le completam noi se pare ca sunt facute degeaba caci cei care sunt angajati ca supraveghetori se ghideaza doar dupa gps. Se poate cere si un certificat metrologic pentru gps ul de pe masina, In codul muncii este specificat undeva ca activitatea zilnica se masoara cu gps ul?
Codul muncii nu prevede așa ceva.

În schimb, potrivit art.119 C.mun., angajatorul are obligatia de a tine la locul de munca definit potrivit art. 161 evidenta orelor de munca prestate zilnic de fiecare salariat, cu evidentierea orelor de incepere si de sfarsit ale programului de lucru.

"Legiuitorul nu a stabilit sub ce formă trebuie ținută evidența timpului de muncă. Astfel, angajatorii au obligația de a ține la locul de muncă evidența orelor de muncă prestate zilnic de fiecare salariat, cu evidențierea orei de începere și a celei de sfârșit al programului de lucru, într-o formă din care să reiasă timpul real de muncă prestat de fiecare salariat", a precizat inspectorul general de stat al Inspecției Muncii.
www.avocatnet.ro/articol_463...

Vedeți și
www.avocatnet.ro/articol_472...
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc. Sa inteleg ca acel dispozitiv de urmarire este ilegal si de neluat in seama? Poate avea abateri ca orice dispozitiv conectat la satelit.
Dispozitivele de localizare pe GPS a masinilor pot fi utilizate legal, cu informarea prealabila a angajatilor. Patronul nu are voie, insa, sa foloseasca optiunea de ascultare a discutiilor din masina.
[ link extern ]