Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Accident la locul de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Accident la locul de munca

Bună ziua. Soțul meu a avut un accident la locul de munca acum o luna, în urma căruia si-a pierdut vederea la ochiul drept. Ce demersuri trebuie făcute în această situație, acum fiind în vacanta ce pot face la întoarcere în Franța.
Din mesajul dvs. nu este clar daca evenimentul s-a produs in Romania sau in Franta, daca sotul dvs. este angajat in Romania sau in Franta. Daca este angajat in Franta printr-o firma romaneasca precizati forma de angajare (contract individual de munca, detasare, etc.).
Accidentul sa petrecut in Franta la locul de munca in timp ce taia cu un flex , este angajat in Franta cu contrat nedeterminat de 4 ani.
Daca nu este angajat in Franta printr-o firma romaneasca, evenimentul nu este de competenta institutiilor romane.
Si daca este angajat printr-o firma romaneasca si daca este angajat direct de o firma franceza, evenimentul trebuie anuntat la institutia teritoriala din Franta care se ocupa cu securitatea si sanatatea in munca, cercetat si inregistrat conform legislatiei franceze.
Puteti solicita sprijinul ambasadei Romaniei la Paris.