Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune soți
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune soți

Bună ziua.
Care sunt drepturile de succesiune ale intre soți. În cazul nostru : sotul are doi copii din căsătorii anterioare. Deține o casa cumarata pe numele lui înainte de căsătoria noastră. Eu dețin un apartament împreună cu mama mea. Mama mai are un apartament succesiune după tatăl meu și un teren la tara. Întrebarea este- în cazul decesului meu și al mamei mele, ce moștenește sotul, respectiv copiii lui ? Iar in cazul decesului soțului, ce moștenesc eu din proprietatea lui?
Adi. M. P. a scris:

Bună ziua.
Care sunt drepturile de succesiune ale intre soți. În cazul nostru : sotul are doi copii din căsătorii anterioare. Deține o casa cumarata pe numele lui înainte de căsătoria noastră. Eu dețin un apartament împreună cu mama mea. Mama mai are un apartament succesiune după tatăl meu și un teren la tara. Întrebarea este- în cazul decesului meu și al mamei mele, ce moștenește sotul, respectiv copiii lui ? Iar in cazul decesului soțului, ce moștenesc eu din proprietatea lui?

Sotia supraviețuitoare are 1/4 din dreptul de proprietate.

Descendentii au o cota de 3/ 4.

In ceea ce priveste bunurile comune ,dobandite in timpul mariajului , dumneavoastra aveti o cota de 1/ 8.

Copiii o cota de 3/ 8.
Mulțumesc. Bunurile mele și ale mamei sunt desemenea obținute înaintea căsătoriei. Dacă eu decedez, soțul și copiii vor obține inclusiv și aceste bunuri ale mele? După deceasul soțului meu și decesul meu, copiii lui vor moșteni și proprietățile mele din afara căsătoriei?
Adi. M. P., utilizator
Doamna, conteaza ordinea deceselor..
Daca moare sotul dvs primul, din casa lui dvs mosteniti 1/4, copiii lui impart 3./4.
Daca moare mama dvs decedeaza prima, sunteti singura care o mosteniti.
Daca muriti dvs prima si mama va fiind in viata, ce aveti dvs adica cota din ap se imparte intre sot si mama dvs.pe jumatate.
Daca mama moare prima si apoi dvs, inaintea sotului, cum nu mai aveti frati si nu lasati nici testament, sotul mosteneste tot. Apoi, acesta cand ii va veni vremea, va fi mostenit de copiii lui.

Copiii lui nu va mostenesc pe dvs, doar sotul.
Dreptul de mostenire nu are legatura cu contributia, asa ca nu conteaza cum ati dobandit si cum.

gi-jane2, moderator
Mulțumesc frumos . În caz ca eu fac testament, acesta poate fi contestat în cazul decesului meu?
Adi. M. P., utilizator