avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Stampila certificat de grefa
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Stampila certificat de grefa

Trebuie sa aibă ștampilă?
Cel mai recent răspuns: Popescu Lorena , utilizator 11:12, 28 August 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, Certificatul de grefa trebuie sa contina stampila institutiei care l-a eliberat. Asa se elibereaza in practica.
Îmi puteți comunica exact unde este prevăzut din deoarece oug 49 reiese ca nu este obligatoriu.Mulțumesc.
Pai daca nu are stampila, oricine poate sa-l scrie.......Orice document trebuie sa poarte stampila altfel nu e valabil.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Persoanele fizice, persoanele juridice de drept privat, precum şi entităţile fără personalitate juridică nu au obligaţia de a aplica ştampila pe declaraţii, cereri, contracte sau orice alte documente sau înscrisuri depuse la instituţiile sau autorităţile publice ori emise sau încheiate în relaţia cu instituţiile sau autorităţile publice. (OG 17/2015 , art.V)

2. Persoanele juridice de drept public sunt obligate in continuare sa aplice stampila pe documentele pe care le emit.
Vă mulțumesc! Cornel Vasile a scris:

1. Persoanele fizice, persoanele juridice de drept privat, precum şi entităţile fără personalitate juridică nu au obligaţia de a aplica ştampila pe declaraţii, cereri, contracte sau orice alte documente sau înscrisuri depuse la instituţiile sau autorităţile publice ori emise sau încheiate în relaţia cu instituţiile sau autorităţile publice. (OG 17/2015 , art.V)

2. Persoanele juridice de drept public sunt obligate in continuare sa aplice stampila pe documentele pe care le emit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverinta vechime valabila fara stampila mihabi1 mihabi1 Buna ziua,mi-a fost eliberată adeverinta de vechime de la fostul loc de munca ,fără ștamapila doar cu semnătura administratorului firmei si as dori sa ... (vezi toată discuția)
Stampila ong Raluand Raluand Buna ziua. Am înființat un ONG și am făcut o stampila dar nu îmi place cum a ieșit simbolul de pe stampila. Nu am fost încă la bancă să deschid ... (vezi toată discuția)
Srl-urile și pfa-urile mai trebuie să aplice ștampila pe documente ? Beluta Beluta Bună ziua, în prezent, SRL-urile și PFA-urile mai sunt obligate să aplice ștampila pe documente ? ( Stim că, institutiile publice cf legii NU mai sunt ... (vezi toată discuția)