Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Stampila certificat de grefa
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Stampila certificat de grefa

Trebuie sa aibă ștampilă?
Da, Certificatul de grefa trebuie sa contina stampila institutiei care l-a eliberat. Asa se elibereaza in practica.
Îmi puteți comunica exact unde este prevăzut din deoarece oug 49 reiese ca nu este obligatoriu.Mulțumesc.
Pai daca nu are stampila, oricine poate sa-l scrie.......Orice document trebuie sa poarte stampila altfel nu e valabil.
1. Persoanele fizice, persoanele juridice de drept privat, precum şi entităţile fără personalitate juridică nu au obligaţia de a aplica ştampila pe declaraţii, cereri, contracte sau orice alte documente sau înscrisuri depuse la instituţiile sau autorităţile publice ori emise sau încheiate în relaţia cu instituţiile sau autorităţile publice. (OG 17/2015 , art.V)

2. Persoanele juridice de drept public sunt obligate in continuare sa aplice stampila pe documentele pe care le emit.
Vă mulțumesc! Cornel Vasile a scris:

1. Persoanele fizice, persoanele juridice de drept privat, precum şi entităţile fără personalitate juridică nu au obligaţia de a aplica ştampila pe declaraţii, cereri, contracte sau orice alte documente sau înscrisuri depuse la instituţiile sau autorităţile publice ori emise sau încheiate în relaţia cu instituţiile sau autorităţile publice. (OG 17/2015 , art.V)

2. Persoanele juridice de drept public sunt obligate in continuare sa aplice stampila pe documentele pe care le emit.