Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cod caen
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cod caen

firma este de constructii dar vrea sa se reprofileze pe altceva, si probabil ca va vinde persoanelor fizice

in legislatie se spunea mai demult ca societatile juridice nu au voie sa vanda decat la juridice, mai este acea lege in vigoare au nu?

Deci am dreptul sa vand la persoane fizice si ce pentru asta trebuie sa deschid vreun cod caen pentru vanzare online daca le am pe toate in actul constitutiv?

Multumesc
anagrigorescu a scris:
[...] Deci am dreptul sa vand la persoane fizice si ce pentru asta trebuie sa deschid vreun cod caen pentru vanzare online daca le am pe toate in actul constitutiv? [...]

Vanzarea online este un cod distinct: 4791 - Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet.
Puteti sa vindeti si catre persoane fizice cu conditia sa detineti o casa de marcat fiscala.
anagrigorescu a scris:

Deci am dreptul sa vand la persoane fizice si ce pentru asta trebuie sa deschid vreun cod caen pentru vanzare online daca le am pe toate in actul constitutiv?

Multumesc

Actul constitutiv cuprinde, in mod normal, zeci de coduri CAEN pe care aveti DREPTUL sa le aveti ca si obiect secundar de activitate, dar asta nu inseamna ca puteti sa o si faceti fara sa completati vreo formalitate! Mergeti la Oficiul Registrului Comertului in a carui raza teritoriala aveti sediul si depuneti o cerere cod 11-10-150 si o Declaratie pe proprie raspundere model 3 , plus un dosar plic, timbru judiciar de 0,3 ron si achitati acolo la ghiseu taxa de cam 140 ron (nu mai stiu exact, dar am facut aceleasi formalitati acum 2 saptamani).