Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Elevi si studenti-c.i.m. fractiune de norma
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Elevi si studenti-c.i.m. fractiune de norma

Buna ziua,
Ma puteti ajuta cu un raspuns referitor la c.i.m. cu fractiune de norma ?
Un elev sau student care se angajeaza part-time si nu are functie de baza este obligat sa plateasca contributiile aferente salariului minim pe economie?

Va multumesc!
george-neagu, moderator
Nu, dar la dosarul de personal trebuie sa existe adeverinta de la institutia de studii certificand statutul de elev/student. Aceasta este una din exceptiile specificare in lege.
Loredana Șerban, Consultant resurse umane
va multumesc!
Pentru elevi si studenti nu se plateste contributia la nivelul salariului minim.