Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CAS cass
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CAS cass

Ce contributii sociale trebuie sa plateasca o persoana angajata part time in conditiile in care este al doilea job, iar la primul care este si functie de baza salariul este mai mare decat minim: plateste contrbutii doar la brut sau la nivelul salariului minim?
Un pensionar la limita de varsta cu pensie de 500 lei ce contributii tb sa plateasca daca se angajeaza part time cu un salar brut de 240 lei?
Multumesc
Buna ziua,
Se platesc contributii la brut, deoarece ambele contracte de munca depasesc impreuna salariul minim pe economie.
La un salariu de 240 lei brut, fara functie de baza, se plateste CASS (10,5%) = 24 lei si CAS (25%) = 60 lei, impozit 10%. Rezulta un net de 140 lei.