Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... promovare - cum se va calcul salariul ? ce prevederi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

promovare - cum se va calcul salariul ? ce prevederi legale se vor aplica ?

Buna ziua !

Va rog foarte frumos sa ma ajutati cu un raspuns !
In urma unui examen, 3 salariati au fost promovat
pe un grad profesional imediat superior.
Este vorba despre salariati - personal contractual
din cadrul institutiei noastre publice.

Ca urmare a promovarii, cei 3 salariati urmeaza
sa li se majoreze salariul si sa li se completeze Fisa postului
cu atributii suplimentare.

In cele 3 cazuri nu exista un alt post similar in organigrama
dupa care sa li se calculeze salariul salariatilor promovati ...

Practic, salariatilor promovati in grad superior,
de exemplu de la gradul I la gradul I A,
trebuie sa li se majoreze salariul
si sa li se completeze Fisa postului cu atributii suplimentare.

Or, cum nu mai avem nici un salariat in plata
care are gradul I A,
nu stim cum sa calculam salariul
salariatilor care au promovat de la gradul I la gradul I A.
Ce formula de calcul vom folosi ?
Ce prevederi legale vom folosi ?

In Legea 153 /2017 nu se spune nimic.
Inainte foloseam Legea 284, Legea 285, OUG 10/2008, ....,
or acum Noua Lege a salarizarii le-a abrogat pe toate ....
dar nu prezinta nici un mod de calcul,
nici un salariu /2017, ....

Va rugam din suflet sa ne ajutati cu niste sfaturi !
Bună ziua,

oanaportar a scris:

Or, cum nu mai avem nici un salariat in plata
care are gradul I A,
nu stim cum sa calculam salariul
salariatilor care au promovat de la gradul I la gradul I A.
Ce formula de calcul vom folosi ?
Ce prevederi legale vom folosi ?

Si eu mă confrunt cu aceeaşi problemă şi cred că se pot aplica prevederile art. 39 alin. 2 din legea 153/2017.

O zi bună

Si totusi, in Legea 153/2017 se spune ca:

ART. 36 (1) - Reîncadrarea personalului se face ...... potrivit art. 38.
ART. 38 - Aplicarea legii
(2) Începând cu data de 1 iulie 2017:
a) se menţin în plată la nivelul acordat pentru luna iunie 2017, până la 31 decembrie 2017,

Daca am aplica ART. 39 alin. 2 din Legea 153/2017, cum ma sfatuiti,
ar insemna ca:
- În situaţia în care nu există funcţie similară în plată, nivelul salariului de bază, .......,
se stabileşte prin înmulţirea coeficientului prevăzut în anexe cu salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată în vigoare, la care se aplică, după caz, prevederile art. 10 privind gradaţia corespunzătoare vechimii în muncă.
Acest lucru ar insemna ca la toti salariatii sa li se mareasca salariile,
pentru ca, in acest moment, salariile avute sunt mai mici decat
salariile calculate cf. ART. 39 alin. 2 din Legea 153/2017,

Or, ce facem cu ART. 38 (2) - care spune ca salariile se mentin la fel pana la 31.12.2017 ?
Iar ceilalti salariati, la care exista functie similara in plata ? Lor le ramane salariile la fel ?

Este complicat ......
oanaportar, utilizator
Se pot aplica dispozitiile art.39 alin.2 .
Va rog enorm de mult sa imi spuneti
daca reincadrarea se face de angajator cu consultarea Sindicatului ?
sau
de catre ordonatorul principal de credite - Consiliul Judetean ?

Angajatorul a inaintat salariatilor doar o Instiintare
ca s-a facut reincadrarea si ca se mentin aceleasi drepturi salariale.
Colega de la RU nu a facut nici un Referat de solicitare.
Instiintarile nu au fost inregistrate la secretariatul,
insa salariatii au semnat de primire.

Va rog mult de tot sa imi spuneti:
- ce putere are acea Instiintare, in conditiile aratate ?
- angajatorul va trebui sa se consulte cu Sindicatul,
iar reincadrarile sa se treaca si prin Consiliul Administrativ ?
Va fi necesara si o Hotarare a Consiliului Administrativ ?
- daca pana acum, angajatorul nu a emis Decizie de reincadrare pentru salariati,
calculul cu majorarea de salariu se poate /se va face retroactiv, de la 01.07.2017 ?
- se pot aplica dispozitiile art.39 alin.2 pentru toti salariatii ?
pentru ca altfel, s-ar majora salariile doar la salariatii
care nu există funcţie similară în plată ......
- daca institutia nu are buget, nu va majora salariile si nu va plati majorarile ?
- daca institutia nu va aplica dispozitiile art.39 alin.2, adica
daca nu va face reincadrarea potrivit art.39 alin.2,
ci va mentine aceleasi salarii,
ce vor putea face salariatii ?
- daca institutia /directorul institutiei va refuza reincadrarea potrivit art.39 alin.2,
cu majorarea de salarii de la 01.07.2017,
ce vor putea face salariati care trebuie sa semneze pe acea Decizie de reincadrare ?
Daca acestia ar semna, ar insemna ca nu vor mai putea cere drepturile in instanta ?
sau daca Legea prevede cele de mai sus, chiar daca au semnat,
vor castiga drepturile salariale in instanta ?
1. Reincadrarea personalului se face fara consultarea sindicatului.

2. Legea 153.2017
Art. 37: Solutionarea contestatiilor
(1) Solutionarea contestatiilor in legatura cu stabilirea salariilor de baza/soldelor de functie/salariilor de functie/indemnizatiilor de incadrare, a sporurilor, a cresterilor salariale, a premiilor si a altor drepturi care se acorda potrivit prevederilor prezentei legi este de competenta ordonatorilor de credite.
(2) Contestatia poate fi depusa in termen de 20 de zile calendaristice de la data comunicarii actului administrativ de stabilire a drepturilor salariale, la sediul ordonatorului de credite.
(3) Ordonatorii de credite solutioneaza contestatiile in termen de 30 de zile calendaristice.
(4) Impotriva modului de solutionare a contestatiei persoana nemultumita se poate adresa instantei de contencios administrativ sau, dupa caz, instantei judecatoresti competente potrivit legii, in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii solutionarii contestatiei. Instanta se pronunta de urgenta si cu precadere.

3. art.39 alin.2 se aplica in situatia in care nu exista functie similara in plata.