Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum se face reincadrarea /din 01.07.2017 ? - ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum se face reincadrarea /din 01.07.2017 ? - clarificari Ministerul Muncii

Abia acum Ministerul Muncii clarifica:
- Cum se stabilesc salariile pentru funcțiile
cărora nu li se aplică prevederile art. 11 alin. (1) și
care se regăsesc în subordinea consiliului local/consiliului județean:
" În situația în care instituția publică nu este serviciu public din subordinea consiliului judeţean, al primăriei sau al consiliului local,
personalul acestuia intră sub incidența prevederilor art. 38 alin. (2) lit. a) și 39 alin.(1) - (4)."

Institutia in care lucrez este un muzeu judetean
aflat in subordinea Consiliului Judetean.
Toti salariatii sunt personal contractual.

Va rog frumos sa ma ajutati sa inteleg textul de lege ( cum se aplica ), si sa imi spuneti:
- daca in cazul institutiei in care lucrez,
daca reincadrarea salariatilor din 01.07.2017
trebuia facuta cf. prevederilor art. 38 alin. (2) lit. a) și 39 alin.(1) - (4) ?
- acest lucru inseamna ca,
in cazul in care nu există funcţie similară în plată, funcţie de acelaşi fel,
in institutia noastra si nici in alte institutii similare din subordinea Consiliului Judetean,
pentru personalul încadrat al institutiei noastre
nivelul salariului de bază trebuia sa se stabileasca
prin înmulţirea coeficientului prevăzut în anexe
cu salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată în vigoare de 1450 lei,
la care se aplica si art. 10 privind gradaţia corespunzătoare vechimii în muncă,
in cazul personalului de executie ?

Directorul ar mai putea acum sa faca
o reincadrare corecta a salariatilor
incepand din 01.07.2017 si pana in prezent ?
ar mai putea acum sa indrepte greseala ( daca exista greseala ? ) ?

oanaportar, utilizator
art. 38 alin. (2) lit. a) și 39 alin.(1) - (4) se aplica numai daca instituția publică nu este serviciu public din subordinea consiliului judeţean, al primăriei sau al consiliului local.
Institutia in care lucrez nu este serviciu public din subordinea consiliului judeţean,
ci este un muzeu judetean
aflat in subordinea Consiliului Judetean.
Toti salariatii sunt personal contractual.

Inseamna ca in cazul unor salariati din institutia noastra
trebuia sa se aplice pentru reincadrare pe post
art. 38 alin. (2) lit. a) și 39 alin.(1) - (4) din Leg.153 /2017.

Directorul ar mai putea acum sa faca
o reincadrare corecta a salariatilor
incepand din 01.07.2017 si pana in prezent ?
ar mai putea acum sa indrepte greseala ( daca exista greseala ? ) ?

Cum s-ar putea rezolva Cererea Sindicatului pentru reincadrarea
unor salariati din institutia noastra ?
sau nu se mai poate acum pe cale administrativa, pentru ca este prea tarziu ?
iar singura cale ar fi doar in instanta ?

( nu cred ca se va rezolva nici in instanta, odata ce
a trecut termenul de contestare de 30 de zile
a reincadrarii facute de institutie ... )
Daca s-a facut greseli la reincadrare , atunci se pot indrepta acestea.

.. Cum s-ar putea rezolva Cererea Sindicatului pentru reincadrarea unor salariati din institutia noastra ?...

- pe cale amiabila
sau
- pe calea actiunii in instanta
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumim foarte mult pentru ajutor !