Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca la domiciliu si la birou
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca la domiciliu si la birou

Buna ziua
in cazul in care intr-o societatea exista posibilitatea ca angajatul sa lucreze si de acasa, adica in unele zile va lucra de acasa, in alte zile de la birou
in acest caz, cum se va ponta persoana?
trebuie reglementat si in Regulamentul de ordine interioara?
multumesc
va referiti la aceste aspecte:
art.109 din CM
a) precizarea expresă că salariatul lucrează la domiciliu;
b) programul în cadrul căruia angajatorul este în drept să controleze activitatea salariatului său şi modalitatea concretă de realizare a controlului;
c) obligaţia angajatorului de a asigura transportul la şi de la domiciliul salariatului, după caz, al materiilor prime şi materialelor pe care le utilizează în activitate, precum şi al produselor finite pe care le realizează.

nu inteleg la ce se refera legea privind "modalitatea de realizare a controlului"?
care ar fi modalitatea?

in cim tb trecut si punctul c) de la art 109?
Exact trebuie respectate prevederile art.109 C.mun.

Acel aspect se refera la modul cum angajatorul va controla indeplinirea atributiilor de catre salariatul care munceste la domiciliu.
multumesc
si stiti cumva cum se procedeaza in practica? ce modalitati sunt folosite in vederea efectuarii controlului?
si ce trebuie trecut in cim pt acest aspect?
iar ce priveste plata privind transportul si restul cheltuielilor trebuie trecute in cim?
sau este suficient instrumentul de plata folosit si atasat la cim in cazul unui control?ma gandesc ca lunar nu sunt cheltuielile la fel....
Din practica: In baza unor rapoarte de activitate se face controlul

Este suficient instrumentul de plata folosit si atasat la cim .

Cornel Vasile, Consilier juridic