Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Program liniște bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Program liniște bloc

Bună ziua,
Am și eu o întrebare legată de programul de liniște la bloc. Pe avizier este afisat programul de liniște cel legat din 1991 cu modificarile aduse, cu intervalele orare de liniste de la 22-08 și 13-14. Tin foarte mult la orele acestea mai ales cand ai un bebe mic si un vecin care da cu bormasina la 14:30 și copii de 10 ani fac galagie pe scara blocului.La orele trecute de liniște, alte blocuri au alt interval orar gen 14-17. Cum poate fi modificat legal acest interval de liniste in cadrul administratiei? Gen eu proprietar de apartament trebuie doar sa i spun asociatiei de locatari ,sau cum as putea proceda? Mulțumesc anticipat
Legea nr. 61/ 1991 republicata stabileste intervalele de liniste in perioada 22-08 si 13-14.
Gasiti informatii suplimentare aici: www.avocatnet.ro/articol_361...
Pentru nerespectarea legii puteti sesiza politia care este abilitata de elge sa aplice sanctiuni contraventionale.
Fiecare asociatie de proprietari prin regulamentul de ordine interioara dispune programul de liniste-de regula cel prevazut si de disp L nr 61/1991 actualizata
Aspectul ca locatarii sau copii acestora nu inteleg sa respecte programul de liniste demonstreaza lipsa de respect si a celor 6-7 ani de acasa-care greu pot fi implementate sau impuse de asociatia de proprietari
Modificarea programului de liniste intra in competenta reprezentantilor asociatiei dar nu garanteaza ca locatarii vor respecta acel program
Daca apreciati ca vecinii realizeaza zgomote fara sa respecte programul de liniste,aveti dreptul sa va adresati politiei,dar si aceasta autoritate nu detine baza tehnica necesara masurarii pragului fonic
Pragul fonic admis este in jur la 60 db,iar ca si comparatie zgomotul produs de vehiculele in deplasare depaseste 65-70 db
Da, din păcate e perfect adevărat ca nu se va respecta un nou program în afară de cel prevăzut de lege...tocmai ca este în avantajul lor, renovand apartamentul în plina zi și ceilalți sa își mute odraslele pe afară cu galagia.
A nu se înteleagă greșit ca am ceva cu copii, dar cand geamul tău de la bucătărie fiind si la parter are vederea către intrarea în bloc si camera fiind și open space...e putin mai mult decât deranjant. Și politia, chiar daca o chemi pentru vecinii problemă si neavând cum sa masoare nivelul de zgomot produs (ce e drept e un pic cam greu) nu ne rămâne decat să ne adaptăm sau sa ne mutăm la casă...
Vă mulțumesc mult pentru răspunsuri.
Cu multă stimă
POPA GHEORGHE a scris:

Legea nr. 61/ 1991 republicata stabileste intervalele de liniste in perioada 22-08 si 13-14.
Gasiti informatii suplimentare aici: www.avocatnet.ro/articol_361...
Pentru nerespectarea legii puteti sesiza politia care este abilitata de elge sa aplice sanctiuni contraventionale.

Vă mulțumesc mult pentru răspuns
ynocentta a scris:

Fiecare asociatie de proprietari prin regulamentul de ordine interioara dispune programul de liniste-de regula cel prevazut si de disp L nr 61/1991 actualizata
Aspectul ca locatarii sau copii acestora nu inteleg sa respecte programul de liniste demonstreaza lipsa de respect si a celor 6-7 ani de acasa-care greu pot fi implementate sau impuse de asociatia de proprietari
Modificarea programului de liniste intra in competenta reprezentantilor asociatiei dar nu garanteaza ca locatarii vor respecta acel program
Daca apreciati ca vecinii realizeaza zgomote fara sa respecte programul de liniste,aveti dreptul sa va adresati politiei,dar si aceasta autoritate nu detine baza tehnica necesara masurarii pragului fonic
Pragul fonic admis este in jur la 60 db,iar ca si comparatie zgomotul produs de vehiculele in deplasare depaseste 65-70 db