Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Zgomot la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Zgomot la bloc

Ce program este stabilit pentru linistea la.bloc . Legal ..
Nu exista o lege care sa stabileasca un program pentru liniste la bloc.
In schimb exista o lege care sanctioneaza tulburarea linistii locatarilor intre anumite ore.

Legea nr. 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice

Art. 2
Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
25. tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
26. tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;

Dupa cum puteti observa, linistea locatarilor poate fi tulburata intre orele 8.00-13.00 si 14.00-22.00.
Chiar daca disp L nr 61/1991 republicata prevede asigurarea linistii in imobilele de locuit in comun in intervalul 22,00-8,00 si 13,00-14,00,asta nu inseamna ca in restul intervalelor locatarii pot realiza activitati care sa depaseasca pragul fonic legal admis
Sunt multe situatii in care locatarii desfasoara activitati la domiciliu ,activitati care pentru respectivii sunt necesare pentru asigurarea unor surse financiare dar care pot genera vecinilor neplaceri de ordin fonic,unii locatari repara in casa incaltaminte,altii asculta muzica la volum mare,altii canta la chitara,trompeta,vuvuzele,etc
Daca se constata producerea de zgomote peste pragul fonic admis,vinovatul poate fi sanctionat in temeiul L nr 61/1991 -indiferent de ora savarsirii tulburarii linistii
Da, ințeleg faptul că se mai pot face lucrări în bloc,că își mai repară omul ceva, dar zilnic să te trezești cu bătutul mingii în perete,să joace fotbal pe peretele blocului unde locuiești, gălăgie, tipete și urlete,cu mizerii lăsate în urma lor(sticle, ambalaje de alimente, țigări)nu, nu vreau să accept.Nu trebuie să îmi mut eu casa, ca să stau liniștită în casa mea, indiferent de oră.Unii muncesc în intervalul stabilit de lege,când te întorci acasa, de aceea e ACASĂ,vrei să ai liniște și confort.
Copiii pot merge în parc, loc destinat special pentru a se juca,se pot inscrie la un sport, pentru a-și consuma energia. în curtea școlii. Stați fără grijă, poarta școlii e deschisă. Deci, sunt variante,dar comoditatea părinților nu o înțeleg. Atunci, să îi preia statul să aibă grijă de ei. Violența (sunt și obraznici dacă îi rogi să facă liniște sau să plece) naște monștri și nu exagerez.
Trebuie să începem de undeva pentru a deveni civilizați.Niște părinți dezinteresați de copil, care il lasă să facă ce vor și chiar îl incurajează,să tragă de vie, să dea cu mingea în perete, să distrugă copacii.Are nervi copilul. Eu întreb, de ce nu există legi clare pentru violența copiilor, sancționarea părinților pentru lipsa de educație.Trăim într-un oraș, nu în pădure.Vrem să fim civilizați. Atunci începem cu sancțiuni și cu respectarea aproapelui.
Chemati politia sa constate, conform legii 61/1991 si asta va fi solutia, altfel nu se poate :
[ link extern ]