avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salariu de baza
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salariu de baza

Buna seara,

Pe fluturasul de salariu am trecut 1279 RON (salariu net pe care il voi lua maine), insa salariul meu de baza este 1300 RON.
Este posibil sa ai salariu mai mic decat cel trecut in contract?
Nu am retineri sau alte penalizari.

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Samoila Georgeta P.F.A. , Consilier juridic 23:11, 1 Septembrie 2017
Primiti tichete de masa ? daca da, atunci diferenta este de la impozitul retinut pentru tichete de masa !
Ce salariu tarifar brut lunar aveti ?
Samoila Georgeta P.F.A. a scris:

Primiti tichete de masa ? daca da, atunci diferenta este de la impozitul retinut pentru tichete de masa !
Ce salariu tarifar brut lunar aveti ?

Buna ziua,
Da, primesc tichete de masa.
Salariul tarifar brut este 1800 RON.
Luna aceasta am avut si ore de noapte, si trebuia sa se aplice si sporul de weekend. Deci la salariul net de 1300 RON trebuiau sa se adauge orele de noapte + sporul de weekend.
In schimb acum apare pe fluturas salariul net de 1279 RON.
Este posibil sa iei salariul net mai mic decat cel trecut pe contract?
Am inteles ca aveti salariul tarifar brut 1800 lei la care se adauga:
orele de noapte calculate cu 25% si sporul de weekend. Suma totala a tichetelor de masa se impoziteaza cu 16%.
Salariul tarifar but 1800 lei = Salariul lunar net 1301 lei (fara orele de noapte si spor de weekend)
Daca impozitam tichetele de masa si scadem din cei 1301 lei, rezulta un salariu net de 1279 lei ( acest salariu nu are acele adaosuri de care am vorbit mai sus).
Samoila Georgeta P.F.A. a scris:

Am inteles ca aveti salariul tarifar brut 1800 lei la care se adauga:
orele de noapte calculate cu 25% si sporul de weekend. Suma totala a tichetelor de masa se impoziteaza cu 16%.
Salariul tarifar but 1800 lei = Salariul lunar net 1301 lei (fara orele de noapte si spor de weekend)
Daca impozitam tichetele de masa si scadem din cei 1301 lei, rezulta un salariu net de 1279 lei ( acest salariu nu are acele adaosuri de care am vorbit mai sus).

Sa inteleg ca mie din salariul net de 1301 RON mi-au fost impozitate tichetele de masa si din cauza asta am ajuns la 1279 RON, insa nu este adaugat la acest salariu net sporul pentru orele de noapte si sporul de weekend.
Astazi voi discuta la serviciu, posibil sa fi fost o eroare.
Va multumesc pentru lamuriri!
De asemenea, impozitul pentru tichete de masa il plateste angajatul?
El este retinut din venitul net trecut pe contractul pe munca?

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza un impozit pe salariu Ady2017 Ady2017 Buna ziua.Sunt angajat la firma Black Sea de 3 luni si de 2 luni am niste probleme legat de bani pe care ai primesc.Salariu meu este de 1300,plus bonuri care ... (vezi toată discuția)
Calcul corect salariu lucru la tura 12/24 si 12/48 alexmal alexmal Calcul corect salariu lucru la tura 12/24 si 12/48 Buna ziua! Va deranjez cu o intrebare legata de calculul corect al salariului intr-o companie cu ... (vezi toată discuția)
Bună seara, am și eu o întrebare și sper să găsesc un răspuns ... Florinbmb Florinbmb Bună seara, am și eu o întrebare și sper să găsesc un răspuns aici la voi . Luna trecută am primit de la locul de munca o primă de paște in valoare ... (vezi toată discuția)