Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Majorare 20%- oug 2/2017 la contract management din ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Majorare 20%- oug 2/2017 la contract management din institutie pb-subordonata CJ

Buna ziua,
Din luna 02.2017 am aplicat majorarea cu 20% pentru tot personalul, inclusiv managerului. Am solicitat la CJ sa ne confirme daca e ok iar acestia ne-au spus sa aplicam si ne vor trimite si act aditional. Am revenit la ei dar nu am primit nici un act. Mai mult decat atat acum am primit decizie cu reincadrare din 01.07, potrivit Legii 153/2017, cu <mentinerea in plata a salariului la nivelul acordat pentru luna 06.2017>
1. E legala aplicarea majorarii prevazuta de oug 2, contractelor de management?
2.Va rog frumos sa imi spuneti daca eu am aplicat fara sa am act aditional la c management e legal?
...art. 1 /OUG2/2017, eu interpretez ca se aplica si managerilor
(1) ... începând cu data de 1 februarie 2017, cuantumul brut al salariilor de bază/indemnizaţiile de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice din instituţiile şi autorităţile publice ale administraţiei publice locale, astfel cum sunt definite la art. 2 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 273/2006 privind finanţele publice locale, cu modificările şi completările ulterioare, indiferent de sistemul de finanţare şi de subordonare, se majorează cu 20% faţă de nivelul acordat pentru luna ianuarie 2017.
Cu respect,
STAN MARA, utilizator