avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Majorare 20%- oug 2/2017 la contract management din ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Majorare 20%- oug 2/2017 la contract management din institutie pb-subordonata CJ

Buna ziua,
Din luna 02.2017 am aplicat majorarea cu 20% pentru tot personalul, inclusiv managerului. Am solicitat la CJ sa ne confirme daca e ok iar acestia ne-au spus sa aplicam si ne vor trimite si act aditional. Am revenit la ei dar nu am primit nici un act. Mai mult decat atat acum am primit decizie cu reincadrare din 01.07, potrivit Legii 153/2017, cu <mentinerea in plata a salariului la nivelul acordat pentru luna 06.2017>
1. E legala aplicarea majorarii prevazuta de oug 2, contractelor de management?
2.Va rog frumos sa imi spuneti daca eu am aplicat fara sa am act aditional la c management e legal?
...art. 1 /OUG2/2017, eu interpretez ca se aplica si managerilor
(1) ... începând cu data de 1 februarie 2017, cuantumul brut al salariilor de bază/indemnizaţiile de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice din instituţiile şi autorităţile publice ale administraţiei publice locale, astfel cum sunt definite la art. 2 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 273/2006 privind finanţele publice locale, cu modificările şi completările ulterioare, indiferent de sistemul de finanţare şi de subordonare, se majorează cu 20% faţă de nivelul acordat pentru luna ianuarie 2017.
Cu respect,
Ultima modificare: Vineri, 1 Septembrie 2017
STAN MARA, utilizator

Alte discuții în legătură

Majorare salarială manageri instituţii publice de cultură KopaczKatalin KopaczKatalin Sunt managerul unei instituţii de cultură subordonate Consiliului Judeţean. Consiliul Judeţean a luat hotărârea de a nu acorda majorările salariale de ... (vezi toată discuția)
Contract de munca lyly64 lyly64 Buna ziua, - lucrez in sectorul bugetar,am salariul minim pe economie; - de la 1 februarie salariul de baza se majoreza la 1450, sau in cazul meu se ... (vezi toată discuția)
Personal care beneficiaza de prevederile art. ii lit e din legea nr. 274/2017 ContSters453626 ContSters453626 Va rugam sa ne comunicati un punct de vedere cu privire la aplicarea art. II lit. e din Legea nr. 274/2017, respectiv daca majorarea de 30% se aplica ... (vezi toată discuția)