Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reînceperea serviciului după ccc
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reînceperea serviciului după ccc

Momentan sunt in concediu creștere copil,vreau sa stiu daca pot sa ma angajez in alta parte sau trebuie sa ma întorc unde am lucrat inainte de bebe.Cu cate zile exact trebe sa ma întorc la servici pt a primi stimulent de inserție? 60 sau 90 zile calendaristice sau lucrătoare? Dosarul la primărie cu cat timp înainte de angajare se depune?mersi anticipat !
Puteti sa va angajati in alta parte, nu trebuie sa reveniti la locul de munca de unde ati intrat in CCC.

OUG 111/2010 și normele metodologice prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

Cele 60 de zile includ ”luna celuilalt părinte” .
Mersi frumos !!!