Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cerere de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cerere de pensie

Care este considerata data inregistrarii cererii de pensionare si unde trebuie inregistrata aceasta conform art.VIII din OUG 59/2017, in acord cu prevederile legii 223/2015 (art. 61 din L223/2015)
1. Data inregistrarii = data depunerii dosarului de pensionare la institutiile mentionate in lege

2. Militarii, polițiștii și funcționarii publici cu statut special depun cererea de pensionare împreună cu actele prin care se dovedește îndeplinirea condițiilor prevăzute de prezenta lege, astfel:
a) la unitatea militară/inspectoratul județean/structura sau direcția județeană de informații/instituția sau unitatea, după caz, din care a făcut parte persoana la data trecerii în rezervă ori direct în retragere/încetării raporturilor de serviciu odată cu îndeplinirea condițiilor de acordare a unei pensii;
b) la centrul militar zonal/județean/de sector sau la unitatea militară/inspectoratul județean/structura ori direcția județeană de informații/instituția sau unitatea din care a făcut parte, după caz, în situația celor care îndeplinesc condițiile de pensionare după data trecerii în rezervă ori încetarea raporturilor de serviciu;
c) la centrul militar zonal/județean/de sector, unitatea militară/inspectoratul județean/structura sau direcția județeană de informații/instituția ori unitatea, după caz, din raza de domiciliu a urmașilor pensionarilor militari decedați. Urmașii pot depune cererea și documentele necesare și la casele de pensii sectoriale în a căror evidență s-au aflat susținătorii.