Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Depunere la dosar de concurs copie Diplomă Licență
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Depunere la dosar de concurs copie Diplomă Licență

Bună dimineața,
Aș dori să știu dacă este legal ca la dosarul de concurs pentru ocuparea unei funcții contractuale, studii medii, în cadrul unei instituții publice, se poate depune în loc de copia Diplomei de Bacalaureat, copia Diplomei de Licență, cea de bacalaureat fiind într-o stare oarecum precară, în principal datorită hârtiei de proastă calitate (poroasă, ca de sugativă) pe care a fost tipărită.
Care sunt cerintele pentru participarea la concurs? Daca va cere actul in original, aceasta este singura forma in care trebuie depus.
repet, este vorba de un post cu studii medii și în mod normal se cere copia Diplomei de Bacalaureat, dar aceasta fiind într-o stare destul de avansată de deteriorare nu doresc să o mai manipulez până la un copiator, ci să depun copia după Diploma de Licență. După mintea mea ar trebui să fie acceptată întrucât este o diplomă de nivel superior, celei de bacalaureat, dar vreau să știu din partea unui juris dacă pot întâmpina dificultăți d.p.d.v. legal. Originalele se aduc odată cu copiile pentru confruntare.