Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Decont cu bon de benzina
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Decont cu bon de benzina

care este termenul legal de depunere a bonului de benzina la un decont?
poate bonul depasii perioada decontului?
george-neagu, moderator
Potrivit Legii nr. 82/1991:

Art. 6. - (1) Orice operaţiune economico-financiară efectuată se consemnează în momentul efectuării ei într-un document care stă la baza înregistrărilor în contabilitate, dobândind astfel calitatea de document justificativ.
(2) Documentele justificative care stau la baza înregistrărilor în contabilitate angajează răspunderea persoanelor care le-au întocmit, vizat şi aprobat, precum şi a celor care le-au înregistrat în contabilitate, după caz.

Art. 41. - Constituie contravenţie următoarele fapte:
2. nerespectarea reglementărilor emise de Ministerul Finanţelor Publice, respectiv de instituţiile cu atribuţii de reglementare în domeniul contabilităţii prevăzute la art. 4 alin. (3), cu privire la:

c) întocmirea şi utilizarea documentelor justificative şi contabile pentru toate operaţiunile efectuate, înregistrarea în contabilitate a acestora în perioada la care se referă, păstrarea şi arhivarea acestora, precum şi reconstituirea documentelor pierdute, sustrase sau distruse;

Deci bonul ar trebui inregistrat (depus) cel tarziu la data decontului.
Ioan Petru Butariu, Contabil