Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Raspunderea la intocmire documente
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Raspunderea la intocmire documente

poate fi impartita vina in ceea ce priveste intocmirea unui document justificativ ? Este mai vinovat cel care a aplicat viza cfp decat cel care l.aintocmit ? Multumesc.
Legea contabilitatii nr.82/1991 ART. 6
(1) Orice operatiune economico-financiara efectuata se consemneaza in momentul efectuarii ei intr-un document care sta la baza inregistrarilor in contabilitate, dobandind astfel calitatea de document justificativ.
(2) Documentele justificative care stau la baza inregistrarilor in contabilitate angajeaza raspunderea persoanelor care le-au intocmit, vizat si aprobat, precum si a celor care le-au inregistrat in contabilitate, dupa caz.