Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Cum pot obține dobanda la taxa de prima inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Cum pot obține dobanda la taxa de prima inmatriculare

În luna decembrie 2014 , am recuperat pe cale judecătorească, toată taxa de prima inmatriculare autovehicule plătită în anul 2007. La aceasta data, se mai poate solicita și plata dobânzii fiscale de la anaf pentru perioada platii și cea a recuperării taxei respective?Mulțumesc, Danciu Paul
In mod normal, instanta trebuia sa va acorde si acest drept din oficiu, ca accesoriu al cererii principale. Avocatul dvs. nu a solicitat si dobanda fiscala? Am observat si eu ca instantele si ANAF-ul profita de faptul ca in cerere nu se cere expres si plata dobanzii fiscale. A intervenit prescriptia dreptului la actiune incepand cu 31.05.2013.
Adica daca am platit o taxa de poluare in septembrie 2010, astazi pierd procesul pe motiv de prescriptie?
Am vazut azi o cerere de restituire a taxelor de poluare si figureaza suma achitata plus dobanda legala pana la data achitarii. Parerea mea este sa solicitai in scris la Administratia Financiara achitarea dobanzii, iar daca refuza faceti plangere prealabila si mergeti in instanta de contencios administrativ dupa expirarea termenului de raspuns sau dupa ce primiti raspunsul dela Adm. Fin.
emil6702, utilizator