Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... al 2-lea concediu de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

al 2-lea concediu de maternitate

buna
am si eu o intrebare legata de legislatia in vigoare cu privire la acordarea indemnizatiei de crestere a copilului.
concediul de maternitate este de 24 de luni din ziua nasterii copilului, indemnizatia de crestere se ia pana ce copilul are 24 de luni incepand cu momentul in care s-a terminat concediul medical sau de lauzie. calculul indemnizatie se face pe baza ulimelor 12 luni lucrate anterioare nasterii.
daca pe perioada concediului mama ramane gravida urmand sa nasca al 2-lea copil dupa revenirea la servici ce baza de calcul se ia pentru stabilirea valorii indemnizatiei? se presupune ca salarul pe cartea de munca difera fata de perioada dinaintea primei nasteri. mai beneficiaza de concediu de maternitate si indemnizatie pt cresterea copilului?

multumesc pentru eventualele lamuriri
-incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza, conform legii, concediul de maternitate, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data
-incepand cu data nasterii copilului, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data, in cazul persoanelor care nu indeplinesc conditiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate si a indemnizatiei aferente
Margareta Stanciu a scris:

-incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza, conform legii, concediul de maternitate, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data
-incepand cu data nasterii copilului, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data, in cazul persoanelor care nu indeplinesc conditiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate si a indemnizatiei aferente

- adica beneficiaza de concediu de maternitate?
- care luni lucrate se iau in considerare pentru calculul indemnizatiei? practic pe perioada primului concediu contractul de munca nu e inchis, cred, e suspendat
1. Daca aste in perioada unui concediu de crestere copil se va primi aceeasi indemnizatie ca pana atunci pana la implinirea varstei de 2 ani al celui de-al doilea copil (CIC se prelungeste fara sa se faca un alt calcul)

2. Daca mama naste dupa revenirea din CIC se iau in considerare ultimele 12 luni inaintea nasterii copilului astfel:
- se aduna veniturile din lunile lucrate dupa primul CIC si se completeaza cu indemnizatiile din lunile anterioare (pana se completeaza cele 12 luni)

3. Indemnizatia pentru concediu de maternitate are ca baza de calcul veniturile din ultimele 6 luni anterioare acordarii concediului de maternitate (zile lucrate + zile cu indemnizatie CIC)
Va rog sa retineti urmatoarele aspecte:
-concediul de maternitate (sarcina si lauzie) este de 126 zile
-concediu CIC (crestere si ingrijire copil pana la 2 ani)