avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 817 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Ce mă sfătuiți sa fac ?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Ce mă sfătuiți sa fac ?

Pe scurt : copilul meu ar trebui sa înceapă luni cls a XII-a la un liceu teoretic unde, paradoxal, mai este și " șefa clasei" :(
Însă a plecat de acasă și ne-a spus ca este majora și vrea sa fie independenta. A împlinit 18 ani în aceasta vara.
Ba mai mult, in perioada in care am vorbit la telefon , ne-a spus ca vrea sa renunte la scoala sau sa " inghete" anul . Nu stim ce anume sau cine a convins-o sa faca acest lucru insa banuim ca s-ar fi angajat. Cel puțin așa ne-a spus ea. Avem nevoie de un sfat pentru ca ...nu știm cum sa dam de ea și ...refuza sa ne întâlnim sa avem o discuție fata-în -fata. .... ce sa facem ?
Nu șțiu cum sa o ajutam. Este un copil bun pe cale sa-și distrugă viitorul.
Mentionez ca nu am avut nicio altercație. Ba din contra a avut parte de o vacanta de vis : cu tabere, serbari fastuoase de majorat , vacanta peste hotare etc.
Nu știu ce se întâmplă ...
Speram sa ne puteți ajuta dvs...
Nu pot privi cum copilul meu își distruge viitorul fără sa fac nimic. Caut soluții și orice sfat este bine-venit.
Mulțumesc anticipat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Septembrie 2017
Claoflor, utilizator
Cel mai recent răspuns: Claoflor , utilizator 11:31, 9 Septembrie 2017
POPA GHEORGHE a scris:

Trebuie sa va intalniti fata in fata pentru a purta o discutie serioasa. Insistati sa dati de urma fetei prin prieteni/ prietene, sa aflati unde lucreaza si sa o intalniti "intamplator" in conditiile in care nu doreste sa va vada.
Poate fi influentata negativ de persoane cu care este in contact direct, eventual partener, baieti sau fete, posibil mai in varsta.
M-as bucura sa reusiti sa readuceti fata pe drumul cel bun.

Vă mulțumesc pentru răspunsul dvs.
Ăsta încercăm de o săptămână să facem ..dar când credem ca " am prins un fir" se dovedește ca a fost o speranță deșartă și ajungem ....doar pe drumuri blocate .
Mai cautam ...
Sunt convinsa ca atâta timp cât ea nu vrea sa fie găsită , nu o vom găsi. Este suficient de inteligenta pentru ăsta ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Listare discutii messenger curiospunct curiospunct intrebare: am facut adresa de mail la copilul meu de 11 ani care este dat spre crestere si educare mamei recent din curiozitate am vrut sa stiu si eu cam ce ... (vezi toată discuția)
Scaderea notei la purtare Melinda Andrea Melinda Andrea Am o fată de 13 ani. Anul trecut(2018)a fost păcălită de un baiat cu 2 ani mai mare să își facă poze toples și să i le trimită. Băiatul a trimis ... (vezi toată discuția)
Bună seara sunt o fata de 16 ani, părinții mei sunt despărțiți, ... Vasilescu nicoleta Vasilescu nicoleta Bună seara sunt o fata de 16 ani, părinții mei sunt despărțiți, iar eu stau la mama mea ea și a refăcut viata. Iar la varsta de 13 ani soțul ei s a ... (vezi toată discuția)