avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA lemne de foc
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA lemne de foc

Buna ziua,
O firma plătitoare de TVA achiziționează lemn de foc de la o alta firma din Romania, in vederea revânzării către persoane fizice.
De exemplu, firma A cumpără de la firma B cu 400 lei/tonă că sa le revândă. Cum se calculează prețul corect 400+19%+adaos comercial?
Mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 23:41, 11 Septembrie 2017
Nu trebuia o paranteza, doua? Corect: (400 + adaos comercial) + 19% x (400 + adaos comercial).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturare lemn de foc mariocos mariocos buna ziua, va rog daca este posibil sa-mi dati un raspuns mai detaliat . sunt o intreprindere individuala si am posibilitatea sa fac export de lemn de foc ... (vezi toată discuția)
Tva almajan almajan Buna ziua, sunt economist la o firma platitoare de tva.Conform noilor modificari din codul fiscal se indeplinesc conditiile pentru a trece firma la neplatitori ... (vezi toată discuția)
Lamurire tva intracomunitar..? TRASNET TRASNET Am un SRL, sunt platitor de TVA, inscris in Romania. Achizitionez marfa pentru revanzare pe factura fara TVA de la firme platitoare de TVA din Ungaria. De ... (vezi toată discuția)